"Konflikt pamięci". Prof. Grzegorz Kucharczyk o percepcji Rewolucji Francuskiej

2021-07-11, 19:55

"Konflikt pamięci". Prof. Grzegorz Kucharczyk o percepcji Rewolucji Francuskiej
Święto Istoty Najwyższej, które było duchową wykładnią rewolucjonistów. Foto: Pierre-Antoine Demachy/ Carnavalet Museum, Paris

- Chciano stworzyć totalny projekt przebudowy Francji, jej kultury i społeczeństwa. Taktyka dechrystianizacji, uderzenie w Kościół, zaczyna się od początku rewolucji. Nie może mówić o tym, że Jakobini to rzeczywiście zło, ale i aberracja rewolucji, oni kontynuowali ten proces - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN).

Za symboliczny początek Rewolucji Francuskiej uznaje się 14 lipca 1789, kiedy to tłum zdobył Bastylię, symbol absolutyzmu.

Powiązany Artykuł

shutterstock_156104606 (1).jpg
"Życie z duszą czy bez". Dechrystianizacja Europy kryzysem cywilizacji?

W nocy z 4 na 5 sierpnia przestało obowiązywać poddaństwo chłopów, zniesiono ich przywiązanie do ziemi oraz wszystkie obowiązki wobec pana i Kościoła (m.in. zniesiono dziesięcinę). Zabrano wszystkie przywileje szlachcie i duchowieństwu.

Prof. Grzegorz Kucharczyk mówił o sposobie, w jaki Rewolucja Francuska jest odbierana we współczesnej Europie. - Mamy do czynienia z pewnym konfliktem pamięci o rewolucji francuskiej, Reynald Secher, autor wstrząsającej, znakomicie udokumentowanej książki o ludobójstwie francusko-francuskim, mówi o "zabójstwie pamięci", strasznych kartach Rewolucji. Zabójstwie pamięci także w kręgach akademickich czy szeroko rozumianej kultury popularnej, gdzie te niewygodne prawdy o rewolucji próbuje się wypychać. Z drugiej strony jest tzw. urzędowa pamięć o rewolucji, jako czynie zgoła postępowym, który popchnął Francję i ludzkość na właściwe tory. Mamy zderzenie tych dwóch pamięci, a pośrodku całe morze niewiedzy o tym, czym w istocie była rewolucja francuska - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Prof. Grzegorz Kucharczyk o Rewolucji Francuskiej (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez) 21:53
+
Dodaj do playlisty

- Najczęściej skojarzenie jest takie, że rewolucja Francuska równa się emancypacja, równa się republika, a to z kolei oznacza wartości republikańskie, także laicyzm, w tym rozdział Kościoła od państwa i tym samym rozdział szeroko rozumianej kultury, w tym politycznej, od chrześcijaństwa. Jeżeli popatrzymy na tzw. oficjalną Europę, to znajdziemy tam bardzo dużo naśladowców tak rozumianego dziedzictwa Rewolucji Francuskiej - zaznaczył historyk.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 11.07.2021

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej