more_horiz

Dr Krzysztof Rak o wojnie na Ukrainie: dla Rosji to wojna z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 19:34
-  Jeżeli wejdziemy w skórę Władimira Putina i elity kremlowskiej to nie ma wątpliwości, że dla nich ta wojna jest wojną z Zachodem. Mówiąc o Zachodzie, mówimy o pewnego rodzaju cywilizacji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak z Warsaw Institute.
Krzysztof Rak
Krzysztof RakFoto: PR24/MS

Niedawno minął setny dzień inwazji Rosji na Ukrainę. - Sto dni, sto słów. Po pierwsze to dwa słowa: nasi bohaterowie. To ludzie, którzy od nocy na 24 lutego po dziś bronią naszego państwa. Ale to też słowa, które stały się codziennymi dla Ukrainy: Bayraktar, Harpoon, Himars, Starlink, Rzeszów i także land lease - jeszcze jedno słowo, obrazujące 100 dni walki, dyplomacji, wsparcia - mówił prezydent zaatakowanego kraju Wołodymyr Zełenski. 

Wojna z Zachodem

Dr Krzysztof Rak zapytany o działania Rosji na Ukrainę ocenił, że jest to wojna z cywilizacją Zachodu. -  Jeżeli wejdziemy w skórę Władimira Putina i elity kremlowskiej to nie ma wątpliwości, że dla nich ta wojna jest wojną z Zachodem. Mówiąc o Zachodzie, mówimy o pewnego rodzaju cywilizacji. Jeśli sami Rosjanie mówią, że toczą wojnę z Zachodem, to nie ma co w to nie wierzyć - powiedział.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 oznaki takiego postrzegania świata przez Rosję i Władimira Putina widać było od długiego czasu. - Trudno nie dostrzec, że w ostatnich 20 latach Zachód jest dla Putina wrogiem. Jest to wyraźnie szczególnie od momentu aneksji Krymu w 2014 roku. Wtedy przemówienia głównych polityków rosyjskich, ale i w propagandzie, non stop szczuto Rosjan na Zachód - powiedział. 

- Widzimy dzisiaj, że należało to potraktować poważnie. W myśleniu zachodnim o Rosji była niechęć szukania różnić. Było to myślenie życzeniowe i optymistyczne. Szło w kierunku tym, że Rosja może być częścią Zachodu (...) Nikt nie chciał dostrzegać tych różnic, które były widoczne na pierwszy rzut oka - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:24 PR24_mp3 2022_06_05-19-06-10.mp3 Dr Krzysztof Rak o polityce Rosji (Życie z duszą czy bez)

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: dr Krzysztof Rak (Warsaw Institute)

Data emisji: 05.06.2022

Godz. emisji: 19.06

dz

Zobacz także

Zobacz także