more_horiz

"Równoległa polis". Czy idee Vaclava Bendy są aktualne współcześnie?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 20:00
- Opisując relacje między jednostką a systemem totalitarnym, między wykluczonymi a władzą, opisując system, który polityzuje i wprowadza w życie codzienne podziały polityczne, Benda dotykał problemów, z którymi spotykamy się w czasach współczesnych - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Maciej Ruczaj, mówiąc o książce poświęconej Vaclavowi Bendzie.
Vaclav Benda jest cenionym w Czechach katolickim filozofem i dysydentem
Vaclav Benda jest cenionym w Czechach katolickim filozofem i dysydentemFoto: Nadzeya Lashaniova/ Shutterstock

Czechy to kraj, który, podobnie jak Polska, przeszedł bolesne doświadczenie komunizmu i w którym, tak jak w Polsce, działała opozycja antyreżimowa. Nie stanowiła ona jednak tak wielkiej siły jak Solidarność w Polsce, niemniej rózwnież zasłużyła się w oporze wobec komunizmu. Gdy mowa o opozycji w Czechosłowacji, na myśl przychodzi postać Vaclava Havla. Ale historyczny prezydent Czech nie był jedynym, innym dysydentem był także Vaclav Benda - zmarły w 1999 filozof i matematyk.

Nakładem Ośrodka myśli politycznej w Krakowie ukazała się książka "Równoległa polis" - wybór tekstów czeskiego opozycjonisty, filozofa i matematyka, Vaclava Bendy. O dziedzicwie czeskiego dysydenta mówił w Polskim Radiu 24 politolog i dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, Maciej Ruczaj.

Wszystkie teksty Vaclava Bendy

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że "Równoległa polis" zawiera wszystkie teksty Vaclava Bendy z okresu lat 1977-1989, czyli z okresu jego działalności opozycyjnej. - Teksty te stanowią kopalnię wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się historią Czech, Czechosłowacji, którzy interesują się historią ruchów opozycyjnych wobec komunizmu, a porównanie między polskim a czeskim ruchem desydenckim może być fascynujące - wskazał.

- Ta książka nie jest li tylko materiałem dla miłośników przeszłości i to właśnie stało za decyzją, by tego myśliciela przedstawić polskiemu czytelnikowi w ponad 30 lat po upadku komunizmu w Europie Środkowej, właśnie dlatego, że to nie są tylko teksty historyczne, ale mają ładunek mówiący do ludzi roku 2022 - ocenił Maciej Ruczaj.

Teksty aktualne po latach

Rozmówca Filipa Memchesa stwierdził, że Benda, "opisując relacje między jednostką a systemem totalitarnym, między wykluczonymi a władzą, opisując system, który polityzuje i wprowadza w życie codzienne podziały polityczne, Benda dotykał problemów, z którymi spotykamy się w czasach współczesnych". - Dlatego te teksty, jak "Katolicyzm i polityka", czy "Problematyka rodziny w państwie totalitarnym" mówią także do współczesnego człowieka - wskazał Maciej Ruczaj.

Posłuchaj
24:16 Maciej-Ruczaj--PR24_mp3 2022_08_28-19-06-01.mp3 Maciej Ruczaj o dziedzictwie czeskiego opozycjonisty Vaclava Bendy ("Życie z duszą czy bez"/ PR24)

W dalszej części rozmowy także o katolicyzmie Vaclava Bendy jego ucieczce przed ideologią komunistyczną, o tym, jaki wpływ na jego życie wywarło podpisanie Karty 77 i o jego roli w ukształtowaniu współczesnych Czech. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także:

***

Audycja: "Życie z duszą, czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gośc: Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze)

Data emisji: 28,08,2022

Godzina emisji: 19.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także