more_horiz

Pieczyński: sprawy LGBT dla Ukrainy są istotne o tyle, o ile jest to niezbędne dla uzyskania poparcia Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 19:30
- Temat LGBT omijano w polityce Ukrainy na tyle, na ile było to możliwe, to temat śliski i niewygodny, ale bliski Zachodowi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Pieczyński z tygodnika "DoRzeczy", autor książki "Granica propagandy. Łukaszenka i Putin na wojnie hybrydowej z Polską".
Pieczyński: sprawy LGBT dla Ukrainy są istotne o tyle, o ile  jest to niezbędne dla uzyskania poparcia Zachodu
Pieczyński: sprawy LGBT dla Ukrainy są istotne o tyle, o ile jest to niezbędne dla uzyskania poparcia ZachoduFoto: shutterstock.com/darko m

Ukraina to kraj, który z wiadomych powodów od dłuższego czasu kojarzy nam się z wojną, ale to również kraj będący polem konfliktów kulturowych. Jeszcze niedawno taki główny konflikt toczył się wokół tożsamości, Ukraina stawiała czoła kulturowemu kolonializmowi Rosji. Jednak od 2014 roku zachodzą w tym kraju istotne zmiany za sprawą agresywnej polityki Rosji. Gość PR24 mówił między innymi o naciskach na Ukrainę ze strony Zachodu, np. w kwestii przyjęcia Konwencji Stambulskiej.

"Ukraina długo się sprzeciwiała"

- Te kwestie są dla Ukrainy o tyle istotne, o ile jest to niezbędne dla uzyskania poparcia ze strony Zachodu. Od 2014 roku temat LGBT był wprowadzany do debaty publicznej, ale ostrożnie, nieśmiało regulowano przepisy i wprowadzano część z nich w życie. Wciąż jednak według ukraińskiej Konstytucji małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Aktualnie temat jest istotny o tyle, o ile potrzebuje tego Europa, choć Ukraina długo sprzeciwiała się Konwencji Stambulskiej - powiedział dr Maciej Pieczyński.

Ukraina po 11 latach ratyfikowała Konwencję Stambulską. Rada Najwyższa 20 czerwca poparła ratyfikację Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, bardziej znanej jako Konwencja Stambulska. Za opowiedziało się 259 deputowanych. Następnego dnia dokument podpisał prezydent Ukrainy. Decyzja ta, odkładana przez wiele lat, w szczególności ze względu na stanowisko Wszechukraińskiej Rady Kościołów, była szczególnie ważna dla Holandii i Szwecji, dwóch sceptycznych krajów, które ostatecznie zgodziły się poprzeć status kandydata Ukrainy do Unii Europejskiej.


Posłuchaj
22:46 PR24_mp3 2022_11_20-19-06-13zzd.mp3 Pieczyński: sprawy LGBT dla Ukrainy są istotne o tyle, o ile jest to niezbędne dla uzyskania poparcia Zachodu ("Życie z duszą czy bez")

 

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr Maciej Pieczyński ("DoRzeczy", autor książki "Granica propagandy. Łukaszenka i Putin na wojnie hybrydowej z Polską")

Data emisji: 20.11.2022

Godzina: 19.06 


Zobacz także

Zobacz także