more_horiz

Teraźniejszość i przeszłość Kościoła. Prof. Jastrzębski: chrześcijanie znów są mniejszością

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 20:00
- W Polsce może tego nie widać, ale na Zachodzie jest to bardzo wyraźne. We Francji do chrześcijaństwa przyznaje się ok. 20 proc. społeczeństwa. Oznacza to, że jako chrześcijanie zatoczyliśmy koło - mówił w Polskim Radiu prof. Bartosz Jastrzębski, filozof i kulturoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, współautor książki "Samotność i wspólnota, czyli sztuka życia w późnej starożytności (teoria i praktyka I-V wieku)".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: littlenySTOCK/ Shutterstock

Książka traktuje o zjawiskach i problemach epoki narodzin i początków chrześcijańskiej cywilizacji Zachodu. Chrystianizm istniał wtedy jeszcze w postaci płynnej, nieustalonej, szukającej dopiero form wyrazu, kształtującej rytuały, budującej instytucje – a równocześnie krzepnącej w nieustannych sporach, polemikach i dyskusjach ze swoim (większościowym) pogańskim otoczeniem.

Obecnie, podobnie jak w starożytności chrześcijanie stanowią mniejszość. - W Polsce może tego nie widać, ale na Zachodzie jest to bardzo wyraźne. We Francji do chrześcijaństwa przyznaje się ok. 20 proc. społeczeństwa. Oznacza to, że zatoczyliśmy koło. Po 2000 tys. lat chrześcijanie znów są mniejszością w środowisku niechrześcijańskim. Sytuacja jest analogiczna. Polska również będzie musiała przejść przez okres "katakumbowy". Istotne będzie przy tym to, czy z chrześcijaństwem rzeczywiście się utożsamiamy, czy traktujemy go tylko kulturowo, np. poprzez ubieranie choinki lub chrzciny - mówił w prof. Bartosz Jastrzębski.

Posłuchaj
23:14 PR24 2022_12_18-19-07-25.mp3 Prof. Bartosz Jastrzębski gościem Filipa Memchesa (Życie z duszą czy bez)

 

Książka "Samotność i wspólnota, czyli sztuka życia w późnej starożytności (teoria i praktyka I-V wieku)" jest monografią filozoficzno-kulturoznawczą. Poprzez historię stara się odpowiedzieć na pytania dzisiejszych czasów.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: prof. Bartosz Jastrzębsk
Data emisji: 18.12.2022
Godzina emisji: 19.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także