more_horiz

"Kapiszon TVN-u ma pozytywny skutek. Powstał pomnik z serc Polaków". Prof. Kościelniak o atakach na Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 19:53
- Kapiszon TVN-u, który przez wiele tygodni był w Polsce komentowany, ma jedną pozytywną cechę. Mianowicie ten pomnik papieża z brązu został obtłuczony, a po nim ujawnił się pomnik z żywych serc, żywych umysłów - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Cezary Kościelniak, filozof z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Narodowy Marsz Papieski w Szczecinie
Narodowy Marsz Papieski w Szczecinie Foto: PAP/Marcin Bielecki

18 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, zmarł Jan Paweł II. Zakończył się jego blisko 27-letni pontyfikat, obfitujący w liczbę pielgrzymek, spotkań z wiernymi, opublikowanych dokumentów i papieskiego nauczania.

Rocznica śmierci papieża zeszła się w tym roku z ostrymi atakami na Jana Pawła II. Taki charakter miał między innymi reportaż TVN. W obronie Ojca Świętego w wielu miastach w Polsce odbyły się marsze. 

Zdaniem gościa PR24 "kapiszon TVN-u - mocno raniący pamflet na Jana Pawła II - który przez wiele tygodni był w Polsce komentowany ma jedną pozytywną cechę".

- Mianowicie ten pomnik papieża z brązu został obtłuczony, a po nim ujawnił się pomnik z żywych serc, żywych umysłów. Doszło do Polaków ponownie to, jak ważną postacią jest dla nas Jan Paweł II, jak ważny jest dla kształtowania naszej tożsamości. Ujawniło się również to jak współmyślimy - nawet jeśli nie pamiętamy o papieżu na co dzień - kategoriami, które on przyniósł swoim pontyfikatem - podkreślił prof. Cezary Kościelniak.

- Gdyby nie kapiszon z TVN-u, to być może byśmy trwali w tym brązie, a tak jesteśmy w stanie powiedzieć, że Jan Paweł II jest dla nas ciągle kimś ważnym - dodał gość PR24.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:58 PR24 2023_04_02-19-06-14.mp3 prof. Cezary Kościelniak o Janie Pawle II (Życie z duszą czy bez) 

***

Tytuł audycji: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: prof. Cezary Kościelniak
Data emisji: 2.04.2023
Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także