more_horiz

Pontyfikat Jana Pawła II. Przeciszewski: Ojciec Święty budził w ludziach wiarę i poczucie wolności

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 17:10
- Był to wspaniały pontyfikat duszpasterstwa i nowej ewangelizacji. Z drugiej strony był to czas budowania wyjątkowo skutecznego autorytetu Stolicy Apostolskiej w porządku międzynarodowym. Papież zwracał się do ludzi, budził w nich wiarę i poczucie wolności. Widzieliśmy to w Polsce podczas pielgrzymek - podkreślił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: Lech Zielaskowski / NAC

18 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, zmarł Jan Paweł II. Zakończył się jego blisko 27-letni pontyfikat, obfitujący w liczbę pielgrzymek, spotkań z wiernymi, opublikowanych dokumentów i papieskiego nauczania.

Zdaniem Gościa PR24 "był to wspaniały pontyfikat duszpasterstwa i nowej ewangelizacji". - Z drugiej strony był to czas budowania wyjątkowo skutecznego autorytetu Stolicy Apostolskiej w porządku międzynarodowym - podkreślił Marcin Przeciszewski.

- Przecież papież był traktowany jako jeden z światowych przywódców, partner prezydenta Reagana. Jego głos się niezmiernie liczył. Można powiedzieć, że w ówczesnej polityce światowej Jan Paweł II ma niezwykłe zasługi, przede wszystkim w demontażu systemu komunistycznego. Oczywiście nie drogą czysto dyplomatyczną czy militarną, ale drogą przebudzenia ludów tego regionu. To była jego metoda. Zwracał się do ludzi, budził w nich wiarę i budził w nich poczucie wolności - zaznaczył redaktor naczelny KAI.

Jak dodał, "widzieliśmy to w Polsce podczas jego pielgrzymek, ale to oddziaływało także na cały nasz obóz, włącznie z terenami Związku Radzieckiego".

- A z drugiej strony był głównym partnerem światowej dyplomacji, na przykład po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce. Przygotowywał pokojowe rozwiązania w tej części świata - podsumował Marcin Przeciszewski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:38 PR24 2023_04_02-16-35-21.mp3 Marcin Przeciszewski o Janie Pawle II (Pro Publico) 

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Marcin Przeciszewski (KAI)

Data emisji: 2.04.2023

Godzina: 16.35 

bartos

Zobacz także

Zobacz także