Sprawa Gorgonowej. Tematy kryminalne w mediach
W ostatnich dniach ukazała się kolejna książka odtwarzająca słynną „sprawę Gorgonowej” z początku XX wieku. Historia guwernantki oskarżonej o zabójstwo córki swego chlebodawcy wciąż fascynuje pisarzy, twórców filmowych, a także badaczy sądownictwa i kryminalistyki. Dlaczego tematyka kryminalna jest tak dla mediów pociągająca? O tym mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Piotr Kruszyński, adwokat i prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-04-21, 09:54
Posłuchaj
Rozprawa sądowa przeciw Ricie Gorgonowej, oskarżonej o zamordowanie pasierbicy była największym procesem poszlakowym dwudziestolecia międzywojennego. 30 grudnia 1931 roku w willi lwowskiego architekta Henryka Zaremby, w Brzuchowicach, zamordowana została jego siedemnastoletnia córka Elżbieta, zwana Lusią. O zabójstwo oskarżono Ritę Gorgonową - gospodynię, opiekunkę dzieci Zaremby, a także jego kochankę.
Jak podkreślał prof. Piotr Kruszyński, masy domagały się kary śmierci dla Gorgonowej. – Ludzie zawsze byli zafascynowani tajemniczymi przypadkami śmierci. Można się na to oburzać, ale ludzie lubią sensację i fascynują się zbrodniami. Rozszalały tłum domagał się dla Gorgonowej kary śmierci, na którą początkowo została skazana. Później, przy znakomitych obrońcach, wyrok został uchylony, a proces przeniesiony do Krakowa. Gorgonowa została skazana na 8 lat więzienia. W międzyczasie urodziła dziecko Henryka Zaremby, więc nie mogła zostać skazana na karę śmierci – mówił karnista.
Według gościa Polskiego Radia 24 sprawa Gorgonowej to był typowy proces poszlakowy. – Wszystko opierało się na zeznaniach piętnastoletniego Stasia Zaremby, syna inżyniera Zaremby. Chłopak miał twierdzić, że tragicznej nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku poszedł napić się wody i zobaczył postać zmierzającej w kierunku pokoju swojej siostry i rozpoznał w niej Gorgonową. Obrońcy oskarżonej podważyli te zeznania, mówiąc, że chłopiec nie mógł jej rozpoznać, skoro było ciemno. Sprawa do dziś jest niewyjaśniona, Gorgonowa nie przyznawała się do samego końca – powiedział prof. Kruszyński.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.
Polskie Radio 24
Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_______________________
REKLAMA
Data emisji: 20.04.2018
Godzina emisji: 22:15
REKLAMA