Australia. Kultura, tradycje, mentalność i gospodarka

2018-08-25, 11:23

Australia. Kultura, tradycje, mentalność i gospodarka
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Prezydent Andrzej Duda złożył w Australii pierwszą w historii wizytę na tym szczeblu dyplomatycznym. Przy tej okazji w studiu Polskiego Radia 24 rozmowa o australijskiej tradycji, historii, mentalności, a także gospodarce i turystyce. Gościem audycji „Nos Kleopatry” był Zbigniew Lazar, który przez wiele lat pracował dla australijskiego rządu i zajmował się komunikacją społeczną.

Posłuchaj

24.08.18 Zbigniew Lazar: „Australijczycy kochają luźny styl życia (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Cechą Australii, jak i jej obywateli, jest otwartość na innych ludzi. Doświadczyli tego Polacy, którzy po II wojnie światowej w znaczącej liczbie zostali przyjęci na australijski kontynent. Zbigniew Lazar podkreślił, że osoby te musiały przeżyć szok kulturowy.

– Australijczycy są społeczeństwem pionierskim z nieco innym podejściem do życia i historii. Kilkadziesiąt lat temu, trochę na modłę brytyjską, panowała u nich hierarchiczność, jednak dziś jest zdecydowanie więcej luzu i bezpośredniości, dlatego tym, którzy współcześnie emigrują do Australii jest łatwiej zaaklimatyzować się w tamtej części świata, niż chociażby w latach 40. XX wieku – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Zbigniew Lazar zaznaczył, że Australijczycy są narodem niezwykle przyjaznym, który traktuje każdego człowieka, jak bliźniego. – Ich pionierska dusza wychodzi niemal na każdym kroku. W początkach osadnictwa na kontynencie australijskim musieli się oni jednoczyć przeciwko złym siłom natury. Musieli sobie wzajemnie pomagać. Poza tym to ludzie, którzy są niebywale rozmowni, uwielbiają nawiązywać kontakty z innymi – dodał.

Jedną z rzeczy, która może rzucić się w oczy Europejczykowi przybywającemu do Australii jest poczucie bardzo wielkiej dumy narodowej wśród mieszkańców tego kraju. Zbigniew Lazar przyznał, że był świadkiem, gdy właśnie ta kwestia sprawiła, że zostały zakopane podziały polityczne. – Była to sytuacja z 2016 roku, w której nowo mianowany prezydent USA – Donald Trump – w swoim stylu, niepochlebnie, wyraził się o ówczesnym premierze Australii. Proszę sobie wyobrazić, że cała opozycja, która na co dzień mocno go atakowała, stanęła za nim murem. Jego przeciwnicy zrobili to w obronie powagi urzędu premiera i państwa - powiedział Lazar.

Poza przyjaznym społeczeństwem i klimatem, siłą Australii jest również bogactwo złóż naturalnych, na co zwrócił uwagę Zbigniew Lazar. Jego zdaniem Polska powinna wykorzystać tę sytuację i zacieśnić współpracę gospodarczą z tym państwem.

– Znajdują się tam tzw. pierwiastki ziem rzadkich, które wykorzystywane są do prac nad elektroniką. Ponadto Australia dysponuje gazem skroplonym i boksytami niezbędnymi do produkcji aluminium. Należy również pamiętać, że państwo to jest trzecim eksporterem węgla na świecie. Jednym słowem to kraj, który stoi minerałami. Warto postarać się i zarezerwować sobie do nich dostęp – zaznaczył.

Audycję „Nos Kleopatry” prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 24.08.2018

Godzina emisji: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej