Ostatni rozkaz Armii Krajowej
19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" wydał ostatni rozkaz Armii Krajowej, w którym rozwiązał szeregi AK. Jednocześnie skierował drugi, tajny rozkaz, do dowódców. O konsekwencjach tego rozkazu, reakcjach na niego i powodach wydania mówił gość Polskiego Radia 24, dr Andrzej Chmielarz.
2019-01-19, 01:05
Posłuchaj
Dr Andrzej Chmielarz przypominał o okolicznościach, w jakich rozkaz został wydany. – Rozmach ofensywy sowieckiej, która ruszyła w styczniu 1945 r. dawał wszelkie podstawy do uznania, że na ziemiach polskich okupacja niemiecka się kończy. Zgodnie z wcześniejszymi wytycznym Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w tym momencie Armia Krajowa kończyła działalność. Pierwsze rozkazy rozwiązujące AK i zwalniające żołnierzy z przysięgi z uwagi na polskie i sowieckie represje zapadły już w listopadzie 1944 r. -.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, ze nie był to rozkaz o poddaniu się Armii Krajowej. – Był to podziemna armia, siła zbrojna polskiego państwa, której podstawowym i zasadniczym zadaniem była walka z okupantem od 1939 r. Na wypadek "nowej okupacji" jak to określano, przygotowywano w ścisłej tajemnicy nową organizację, o nazwie "Niepodległość". Te plany uległy unicestwieniu na skutek wybuchu Powstania Warszawskiego, które doprowadziło do dezorganizacji centrum dowodzenia polskiej konspiracji. Oficerowie i żołnierze wyznaczeni do nowych struktur ujawnili się w trakcie działań bojowych. W październiku 1944 r. gen Okulicki stanął przed bardzo trudnym wyborem. Organizacja, która miała prowadzić walkę z sowietami i komunistami przestała istnieć -.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Rozmawiała Agnieszka Kamińska
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 19.06.2017
Godzina emisji: 22:06
REKLAMA