X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Grzegorz Polak: Jan Paweł II widział Europę jako jedność

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 22:30
- Chrześcijaństwo, które kształtowało Europę przez wieki, już tym spoiwem nie jest. A stało się to na oczach Jana Pawła II. Ten proces sekularyzacji obserwował już za życia - mówił w audycji Nos Kleopatry dziennikarz i pisarz katolicki Grzegorz Polak z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Audio
  • 08.03.2019 Nos Kleopatry. Jakiej Europy chciał Jan Paweł II.
Jan Paweł II podczas spotkania z wiernymi w Rzymie w 1990 roku
Jan Paweł II podczas spotkania z wiernymi w Rzymie w 1990 roku Foto: polona.pl/domena publiczna

„Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” – pytał w 1985 r. papież Jan Paweł II. Jaka była odpowiedź? 

Europa jako przewodniczka światowej cywilizacji - taką wizje Europy opisywał Jan Paweł II pod koniec lat 80. Na jego oczach runął Mur Berliński, upadło Imperium Zła, a wszystko odbyło się bez rozlewu krwi. Doczekaliśmy się jednej Europy, gdzie przestał obowiązywać podział na ludzi lepszych i gorszych.

- Chrześcijaństwo, które trzymało Europę przez wieki, już tym spoiwem nie jest - zauważył w Polskim Radiu 24 Grzegorz Polak. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który nawoływał: Europo, możesz być latarnią cywilizacji. Tylko pozostań przy swoich korzeniach.

Według Grzegorza Polaka Europa poszła w inna stronę. Dowodem na to są pustoszejące kościoły i postępująca laicyzacja społeczeństw wielu europejskich krajów. Gość PR24 mówił o tym, że Europa chłonęła przez wieki chrześcijańskie wzorce i wartości: w oświacie, prawodawstwie, szkolnictwie wyższym. - Nie chodzi o to, żeby forsować nowe Christianitas, ale zapominanie o swoich chrześcijańskich korzeniach nie przystoi. Jest to dziwne i nie do zaakceptowania - przekonywał.

- Francja i Niemcy demonstrują ostentacyjnie przywództwo w Europie. To wizja bardzo krucha. Jakie to są wartości UE? Emmanuel Macron nie hołduje wartościom chrześcijańskim, na których bazowała wizja Jana Pawła II. Papież cały czas był wierny swojej wizji. Zapominanie skąd się wyszło, zapominanie o swoich korzeniach, jest procesem niszczącym Europę. Obserwujemy rozmycie ideowe - powiedział Grzegorz Polak, który przypomniał o staraniach Papieża - Polaka o to, by w preambule Konstytucji dla Europy znalazło się nawiązanie do wartości chrześcijańskich.

 - Jan Paweł II zabiegał, żeby wymieniono chrześcijaństwo, które łączy i jednoczy. To się nie udało, bo ten zapis musiałoby zaakceptować 25 krajów - powiedział Grzegorz Polak.

___________________________

"Nos Kleopatry" prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/tb

--------------------------

Data emisji: 8.03.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nikomu się nie śniło, że wybór Karola Wojtyły na papieża, może tyle zmienić"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 15:10
16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża. O wielkim wydarzeniu przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekularyzacja we współczesnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 19:00
– Sekularyzacja nie dzieje się ponad głowami ludzi, często wiąże się z prześladowaniami i wykluczeniami – powiedział socjolog dr Michał Łuczewski. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” Jakub Moroz i jego goście zastanawiali się, w jak dużym stopniu zaawansowany jest proces sekularyzacji w dzisiejszym społeczeństwie. Jaki wpływ na marginalizowanie roli religii w codziennym życiu mają postęp technologiczny i naukowy oraz współczesne normy kulturowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś. Dlaczego Karol Wojtyła został papieżem?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 21:29
40 lat temu, 16 października 1978 roku, kard. Karol Wojtyła został wybrany na biskupa Rzymu. Został pierwszym od ponad czterech wieków papieżem, który nie był Włochem. – To było zaskoczenie, sytuacja była niecodzienna – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. rocznica wyboru Jana Pawła II. "Wybór, który wstrząsnął światem"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 11:25
- Wybór kard. Karola Wojtyły wstrząsnął Polską i światem. Oczy wszystkich ponownie zwróciły się za żelazną kurtynę – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O wyborze Polaka na papieża mówił również Tomasz Rowiński z Christianitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w polskim Kościele a pontyfikat Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 13:36
16 października 1978 roku, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. 58-letni wówczas Jan Paweł II został najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. Jak, po nieco ponad trzynastu latach od jego pontyfikatu, wygląda sytuacja w polskim Kościele? O tym w rozmowie z prof. Januszem Odziemkowskim z UKSW i ks. Bogdanem Bartołdem, w audycji Sztuka słuchania.
rozwiń zwiń