X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak bawiła się warszawska elita w 20-leciu międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 22:35
- Najważniejszą, tradycyjną zabawą sylwestrową w Warszawie od 1918 do 1938 roku była Wielka Reduta Sylwestrowa w Teatrze Wielkim - mówił Artur Stachowski, historyk i varsavianista.
Audio
  • Artur Stachowski o elitach 20-lecia międzywojennego (Nos Kleopatry)
Bal sylwestrowy w Warszawie w 1933. Przy stoliku widoczny aktor Eugeniusz Bodo (4. z lewej)
Bal sylwestrowy w Warszawie w 1933. Przy stoliku widoczny aktor Eugeniusz Bodo (4. z lewej)Foto: nac.gov.pl

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał w audycji jak zwracano się do siebie w 20-leciu międzywojennym oraz gdzie i jak bawiono się podczas karnawałowych balów, a także gdzie można było w Warszawie wypożyczyć strój na sylwestrowe przyjęcie.

- Elita kulturalna, arystokracja, inteligencja warszawska roku 1918 nie potrzebowała podręczników savoire-vivre'u - oni wiedzieli jak się należy zachować - stwierdził Stachowski. Przypomniał, że z czasem funkcję edukacyjną w tym zakresie przejęła prasa, która zaczęła drukować zasady dobrego zachowania.

Sylwester w teatrze

- Najważniejszą, tradycyjną zabawą sylwestrową w Warszawie od 1918 do 1938 roku była Wielka Reduta Sylwestrowa w Teatrze Wielkim organizowana przez literatów i artystów - powiedział varsavianista. Rzesza ludzi bawiła się przy akompaniamencie trzech orkiestr, a bilety na tę uroczystość były bardzo trudno dostępne.

Artur Stachowski mówił również o tym przy jakiej muzyce się bawiono i o tym, co do jedzenia podawano. Więcej o wystawnych zabawach karnawałowych i fornaserach, zapiskach w karnetach i innych przedwojennych zwyczajach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

************

Audycja: "Nos Kleopatry"

Prowadzący: Agnieszka Kamińska

Gość: Artur Stachowski (varsavianista)

Data emisji: 27.12.2019

Godzina emisji: 22.05

Czytaj także

"Hidden Poland" – nowy projekt Petera Greenberga

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 23:55
- Żyjemy w kulturze ikonograficznej, audiowizualnej. Głównym komunikatorem, środkiem przekazu są dzieła łączące obraz i dźwięk. Aby zwiększyć efektywność działań promocyjnych niezbędne jest wykorzystanie medium, jakim jest kino – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polski Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: wiara pomaga przetrwać trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 22:25
- Jezus wychowywał swoich uczniów poprzez kryzysy, a Boże Narodzenie które nadchodzi, to wyciągniecie nas z kryzysów – mówił w PR24 ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, doktor nauk biblijnych, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. 
rozwiń zwiń