Jak bawiła się warszawska elita w 20-leciu międzywojennym
- Najważniejszą, tradycyjną zabawą sylwestrową w Warszawie od 1918 do 1938 roku była Wielka Reduta Sylwestrowa w Teatrze Wielkim - mówił Artur Stachowski, historyk i varsavianista.
2019-12-27, 22:35
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 opowiadał w audycji jak zwracano się do siebie w 20-leciu międzywojennym oraz gdzie i jak bawiono się podczas karnawałowych balów, a także gdzie można było w Warszawie wypożyczyć strój na sylwestrowe przyjęcie.
- Elita kulturalna, arystokracja, inteligencja warszawska roku 1918 nie potrzebowała podręczników savoire-vivre'u - oni wiedzieli jak się należy zachować - stwierdził Stachowski. Przypomniał, że z czasem funkcję edukacyjną w tym zakresie przejęła prasa, która zaczęła drukować zasady dobrego zachowania.
Sylwester w teatrze
- Najważniejszą, tradycyjną zabawą sylwestrową w Warszawie od 1918 do 1938 roku była Wielka Reduta Sylwestrowa w Teatrze Wielkim organizowana przez literatów i artystów - powiedział varsavianista. Rzesza ludzi bawiła się przy akompaniamencie trzech orkiestr, a bilety na tę uroczystość były bardzo trudno dostępne.
Artur Stachowski mówił również o tym przy jakiej muzyce się bawiono i o tym, co do jedzenia podawano. Więcej o wystawnych zabawach karnawałowych i fornaserach, zapiskach w karnetach i innych przedwojennych zwyczajach.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
************
Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Gość: Artur Stachowski (varsavianista)
REKLAMA
Data emisji: 27.12.2019
Godzina emisji: 22.05
REKLAMA