Dziedzictwo świata starożytnego. „Popkulturowy temat”

2017-05-08, 07:30

Dziedzictwo świata starożytnego. „Popkulturowy temat”
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: audiovis.nac.gov.pl

– Starożytność stała się popkulturowym tematem, dzięki filmom, grom komputerowym, gdzie bitwy starożytne rozgrzewają wyobraźnię. Starożytność jest obecna, ale na poziomie bardzo popularnym, wręcz ikony, w upraszczający i strywializowany sposób – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji Nos Kleopatry była również dr Roksana Chowaniec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

05.05.2017 Nos Kleopatry: dziedzictwo starożytności. Goście: dr Roksana Chowaniec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
+
Dodaj do playlisty

Dr Chowaniec wskazywała, że spłycenie, zakłamanie różnych aspektów przeszłości jest bardzo niedydaktyczne, przekazuje się wiedzę, która często nie ma nic wspólnego z prawdą. Jej zdaniem, historycy i archeolodzy powinni działać na rzecz tego, by popkulturowe spłycenia zostały zastąpione dobrą, merytoryczną popularyzacją tych dziedzin nauki.  – Im my będziemy bardziej zaangażowani, tym ta wiedza popularnonaukowa będzie stała na wyższym poziomie – podkreśliła.

Gość zaznaczyła, że archeologia jest dziedziną, która daje ogromne możliwości popularyzowania wiedzy, poczynając od festiwali archeologicznych, przez grupy rekonstrukcyjne, po interaktywne modelowania. – Polska szkoła archeologiczna jest bardzo poważana w świecie, świadczą o tym liczne badania wykopaliskowe. Polscy archeolodzy są zapraszani na badania w Jordanii, Omanie, Kuwejcie, ich obecność za granicą jest świadectwem docenienia tego przez miejscowe władze konserwatorskie – mówiła.

Prof. Niesiołowski-Spano przypomniał, że kultura europejska, w tym polska, wywodzi się z trzech głównych źródeł: kultury judeochrześcijańskiej, klasycznej starożytności grecko-rzymskiej i germańskiej cywilizacji ludów Europy. Wskazywał, że dziedzictwo to jest bardzo ważne. Już w czasach zaborów Rosjanie dążyli do tego, by odciąć polską elitę od tradycji starożytnej, w celu jej osłabienia. – Ten przykład pokazuje, że dobrze funkcjonujące państwo w Europie musi mieć w sobie komponent świadomości kontynuowania dziedzictwa świata starożytnego. Jeżeli przejdziemy wyłącznie na popkulturę, to stracimy bardzo dużo – przekonywał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wiktor Świetlik.     

Polskie Radio 24/ip

____________________

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 05.05.2017

Godzina emisji: 22:13


Polecane

Wróć do strony głównej