Historia: ślady polskiej obecności w Iranie

Cmentarze, katolickie kaplice i wiele fotografii. Oto pamiątki, jakie pozostały po Polakach, którzy trafili do Iranu w 1942 roku, w wyniku wojennej zawieruchy na kontynencie europejskim. Jednak pierwsi nasi rodacy pojawili się w Iranie już w XVII wieku. O historii polskiego osadnictwa na irańskiej ziemi opowiadał w Polskim Radiu 24 Radosław Sadowski z ambasady w Teheranie.

2017-01-08, 18:37

Historia: ślady polskiej obecności w Iranie
Na Polskim Cmentarzu w Teheranie pochowani są wychodźcy polscy z ZSRR armii gen. Władysława Andersa z Armii Polskiej w ZSRR, którzy opuścili Rosję w trakcie tzw. "ewakuacji armii Andersa" wiosną 1942 roku. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

08.01.17 Radosław Sadowski: w ubiegłym roku świętowaliśmy 540. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Iranem
+
Dodaj do playlisty

W Teheranie i w Isfahanie, w jednych z największych miast Iranu, jest wiele miejsc, które opowiadają polsko-irańską historię. Radosław Sadowski przyznał, że większość z nich dotyczy Polaków, którzy przybyli do dawnej Persji na przełomie XIX i XX wieku.

– Od końca XIX wieku rozpoczął się proces napływu Polaków biorących udział w modernizacji państwa irańskiego. Do dzisiaj w Teheranie działa dworzec kolejowy zaprojektowany przez polsko-ukraińskiego architekta Władysława Horodeckiego. Z naszym krajem utożsamiane są także przedmioty użytku codziennego, jak chociażby krzesła i wyroby służące do pracy w kuchni – przypomniał Sikorski.

W 1942 roku zapadła decyzja o tym, że Polacy przebywający na terenie Związku Sowieckiego zostaną ewakuowani do Iranu. Były dwie drogi, którymi zostali przetransportowani: morska, przez Morze Kaspijskie oraz lądowa, przy użyciu kolei.

– Przez Iran przeszło ponad 120 tys. Polaków. W samym Isfahanie znajdowały się liczne polskie szkoły, domy opieki, a także kaplica. Działało również harcerstwo – dodał Radosław Sadowski.

REKLAMA

W audycji ponadto rozmowa z Anną Sowter, właścicielką ośrodka „The Polish Place” w australijskim stanie Queensland, oraz Pawłem Milewskim, polskim ambasadorem w Canberze. Tematem był pożar, w wyniku którego całkowitemu zniszczeniu uległo miejsce, gdzie zgromadzone były wartościowe pamiątki i dzieła sztuki związane z polską kulturą i folklorem.

Natomiast Michał Fedusio, dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej, zapytał polskich zawodników występujących w tegorocznym Rajdzie Dakar o to, w jaki sposób przygotowywali się do imprezy.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, którego dokonała Maja Wasilewska.

Audycję „Polacy w Świecie” prowadziła Edyta Poźniak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db/tb/

Polacy w Świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 08.01.17

REKLAMA

Godzina emisji: 17.15

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej