Katolicy z Sewastopola chcą odzyskać budynek kościoła

Katolicy z Sewastopola na Krymie, w tym wierni polskiego pochodzenia, starają się o odzyskanie kościoła. Świątynia położona jest niemal w centrum miasta. W magazynie „Polacy w Świecie” Piotr Pogorzelski rozmawiał z jednym z aktywistów – Olegiem Lewandowskim – który opowiedział o historii kościoła i sytuacji, w jakiej obecnie sie znajduje.

2018-03-25, 18:46

Katolicy z Sewastopola chcą odzyskać budynek kościoła
Sewastopol. Foto: VascoPlanet Crimea Photography Sevastopol, Vyacheslav Argenberg // CC

Posłuchaj

25.03.18 Oleg Lewandowski: „Jeśli nie dziś, to jutro wejdziemy do naszego kościoła (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Kościół katolicki został zbudowany w centralnej części Sewastopola na początku XX w. za pieniądze wojskowych, w tym wielu pochodzących z Polski, Niemiec i krajów nadbałtyckich, którzy tworzyli Flotę Czarnomorską. Swój finansowy wkład dołożył również car Mikołaj II. Jednak w latach 20. ubiegłego stulecia komuniści zamknęli kościół. Później został otwarty, jednak tuż przed wybuchem II wojny światowej ponownie go zamknięto.

– W czasie wojny w budynku kościoła znajdowała się radiostacja Floty Czarnomorskiej. Po zaprzestaniu walk władze radzieckie nie miały pomysłu, co zrobić z kościołem. Próbowano go wysadzić w powietrze. Jednak pomimo użycia mocnych ładunków wybuchowych ściany zostały praktycznie nienaruszone. W takiej sytuacji zrezygnowano ze zniszczenia budynku. Pod koniec lat 50. otworzono w nim kino, a następnie publiczną toaletę. W 2011 roku, po licznych protestach, zamknięto ją – powiedział Oleg Lewandowski.

Oleg Lewandowski przyznał, że próby odzyskania budynku kościoła nie należą do najłatwiejszych. Jednak jest przekonany, że wcześniej, czy później wróci on do sewastopolskich katolików.

– My i tak tam wejdziemy. To miejsce jest nie tyle wymodlone, co stworzone do tego, by umożliwić służbę Bogu. Dla nas jest to kwestia zasad. W czasie wszystkich większych świąt katolicy zbierają się przed budynkiem i tutaj oddajemy cześć Stwórcy – dodał.

REKLAMA

Władze Sewastopola zapowiedziały, że do 1 czerwca podejmą ostateczną decyzję, czy przekazać budynek wiernym.

Ponadto w audycji przyjrzeliśmy się, w jaki sposób adaptują się do życia w Polsce osoby, które w ramach nowelizacji ustawy o repatriacji zdecydowały się na powrót do ojczyzny swoich przodków.

Zaś Agata Granicka, twórczyni palm z Wilna, wyjaśniła, w jaki sposób Niedziela Palmowa obchodzona jest na Wileńszczyźnie.

Natomiast Diana Maria Petkiewicz, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Buenos Aires, opowiedziała o życiu argentyńskiej Polonii oraz o zainteresowaniu polskim językiem, kultura i historią ze strony mieszkańców Argentyny.

REKLAMA

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przygotowała Maria Furdyna.

Magazyn „Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 25.03.2018

Godzina emisji: 17:10


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej