Wileńskie uroczystości rocznicy operacji "Ostra Brama"
Uroczystości związane z rocznicą operacji "Ostra brama" rozpoczęły się na cmentarzu na Rossie w Wilnie, gdzie Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oddało hołd tym, który w 1944 r. walczyli i ginęli za Wilno.
2018-07-15, 17:15
Posłuchaj
Operacja "Ostra Brama" trwała od 7 do 13 lipca 1944. Miała na celu wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej i opanowanie miasta przed nadchodzącymi oddziałami Armii Czerwonej. Początkowo wzięło w niej udział około 4 tysięcy żołnierzy AK. W bezpośrednich walkach o Wilno oraz w zewnętrznych atakach na linie komunikacyjne i pojedyncze oddziały Wehrmachtu uczestniczyło ponad 12,5 tys. żołnierzy AK. W przypadku powodzenia tego planu, wojsko polskie pełniłoby rolę gospodarza w mieście. Byłby to wyraźny znak do kogo te ziemie należą.
Prawobrzeżna część Wilna została wyzwolona przez oddziały Armii Krajowej. - Oddziały z garnizonu miasta zaczęły działania wojenne, wyszli z podziemia, zaatakowali Niemców. W tym samym czasie trwały już walki w lewobrzeżnej części miasta z wojskami sowieckimi. Niemcy wycofując się wysadzili dwa mosty. Prawobrzeżne Wilno opanowali żołnierze Armii Krajowej, pochodzących z miasta młodzi chłopcy - opisywał przebieg działań wileński historyk i politolog prof. Jarosław Wołkanowski.
Prezes stowarzyszenia Artur Kondrat powiedział Polskiemu Radiu 24, że jest to forma upamiętnienia Powstania Wileńskiego: - Powstanie Wileńskie jest mniej znane, a jest to jeden z większych czynów zbrojnych, w którym odziały Okręgu Wileńskiego i Nowogródzkiego próbowały zdobyć Wilno i ostatecznie przy pomocy 3 Frontu Białoruskiego zdobyły -.
W programie także podsumowanie najważniejszych informacji z życia Polonii z ostatniego tygodnia.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Audycja przygotowała Edyta Poźniak.
Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 15.07.2018
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA