X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Waszyngton: Polonia pomoże odnowić pomnik Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:18
Dewastacja pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie oburzyła Polaków na całym świecie. Amerykańska Polonia potępiła czyn wandali, którzy obrali monument za cel podczas protestów ku pamięci zabitego przez policję George’a Floyda. Zapowiada też, że przywróci świetność statule bohatera obojga narodów.
Audio
  • Polonia pomoże odnowić pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie (Polacy w świecie)
Na cokole postumentu namalowano antyrządowe i antyprezydenckie napisy
Na cokole postumentu namalowano antyrządowe i antyprezydenckie napisyFoto: twitter.com/@Marekwalkuski

Pomnik Tadeusza Kościuszki, który od 1910 r. stoi w Lafayette Square w Waszyngtonie został wymazany obraźliwymi hasłami. Akt wandalizmu potępiło wielu polityków, ale też polonijne organizacje. Specjalne oświadczenie wydali m.in. Alex Storozynski, przewodniczący Rady Powierniczej oraz Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej. Do akcji odnowienia monumentu włączy się też Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

1200_pomnik_Kościuszko_TT.jpg
"Zły cel frustracji, on pomagał Afroamerykanom". Fundacja Kościuszki edukuje demonstrantów z USA

- Jesteśmy aktywną częścią Polonii. Obserwujemy na bieżąco to, co się dzieje. Widząc zdjęcia z Waszyngtonu, jak został zdewastowany pomnik Tadeusza Kościuszki, od razu przyszło mi do głowy, że Polonia musi ten pomnik odrestaurować. Stąd deklaracja Unii Kredytowej, że jeżeli będą potrzebne fundusze, to pokryjemy koszty odnowienia pomnika. Jesteśmy w kontakcie z ambasadorem Polski w USA i dyrekcją parków waszyngtońskich - powiedział dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski.

Inicjatywa spotkała się z przychylnym odzewem polityków. Wspomniał o niej na Twitterze prezydent Andrzej Duda. - To dla nas wielki zaszczyt. Pokazuje też, że prezydent Andrzej Duda śledzi sprawy Polonii i Polonia jest mu bardzo bliska - dodał Bogdan Chmielewski

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa powstała w 1976 roku. Skupia ok. 100 000 członków, a jej majątek w ubiegłym roku szacowano na ponad 2 miliardy dolarów. Unia podkreśla, że Kościuszko nie powinien być obiektem agresji ze strony protestujących, którzy sprzeciwiają się rasizmowi. Przypomina, że Kościuszko w swoim testamencie przekazał część majątku na wykupienie czarnoskórych niewolników.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Maria Furdyna
Data emisji: 06.06.2020
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundacja Kościuszkowska: Tadeusz Kościuszko czynnie pomagał Afroamerykanom

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:31
Polonijna Fundacja Kościuszkowska zaznaczyła w oświadczeniu wydanym w związku ze zbezczeszczeniem pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, że demonstranci skierowali swą frustrację ku postaci, która czynnie przeciwstawiła się utrzymywaniu Afroamerykanów w niewoli.
rozwiń zwiń