X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Fedorowicz o polskich szpiegach na miarę Jamesa Bonda

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 20:00
- To zabory spowodowały, że Polacy przestali być naiwni i nauczyli się sztuki konspiracji - mówił w PR24 Andrzej Fedorowicz. - Wtedy stworzyły się zręby polskiego wywiadu. Np. rządy powstania styczniowego, a potem konspiracja Piłsudskiego - dodał.
Audio
  • 03.08.19 "Między kropkami". Andrzej Fedorowicz (PR24)
Warszawa. Stolica szpiegów - nowa książka Andrzeja Fedorowicza
"Warszawa. Stolica szpiegów" - nowa książka Andrzeja FedorowiczaFoto: Wydawnictwo Fronda/ Zona Zero

cover--1939-1200.jpg
"Wakacje 1939". Opowieści o szczególnym lecie

Historia naszego kraju widziana przez pryzmat tajnych operacji, powinna zostać napisana na nowo. Zdarzenia, pozornie od siebie oderwane, dopiero po wielu latach nabierają nowego, głębokiego sensu. Bo w świecie śmiertelnej gry wywiadowczej nic nie jest w istocie takim, jakim się̨ wydaje na pozór. 

>>>POPRZEDNI ODCINEK AUDYCJI: "Wakacje 1939". Opowieści o szczególnym lecie

Od kraju, który tworzył politykę europejską, do kraju, który stał się jej elementem

Gość audycji "Między kropkami" opowiadał, że w pierwszych wiekach naszej historii byliśmy "naiwni" i dopiero zabory nauczyły nas sztuki konspiracji. - Jedynym przykładem w historii, gdy rosyjski władca został wzięty do niewoli przez obce mocarstwo i umarł w więzieniu, był car Wasyl Szujski, który w XVII wieku trafił do polskiej niewoli - mówił.

bristol 1200.jpg
Literacka historia Hotelu Bristol wyróżniona nagrodą "Tytuł Roku 2018"

- Niestety później przez długi czas nie mieliśmy takich sukcesów. Przez zabory, z kraju, który był podmiotem tworzącym politykę europejską, staliśmy się elementem polityki - dodał.

- To zabory spowodowały, że Polacy przestali być naiwni i nauczyli się sztuki konspiracji. Wtedy stworzyły się zręby polskiego wywiadu. Np. rządy powstania styczniowego, a potem konspiracja Piłsudskiego - tłumaczył gość Weroniki Wokulskiej.

Opisane w najnowszej książce Andrzeja Fedorowicza "Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski" zdarzenia decydowały o "być albo nie być" Polski – ale nie tylko. Historia udowodniła, że areną najważniejszych tajnych operacji w skali kontynentu, "stolicą szpiegów" była zawsze Warszawa.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Między kropkami"

Prowadząca: Weronika Wokulska

Gość: Andrzej Fedorowicz

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 19:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pałac Kultury i Nauki - historia w reportażach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 11:35
- Wiem z doświadczenia, że nasi słuchacze bardzo lubią przemyślane i świetnie ułożone antologie reportażu - mówi Michał Nogaś, który w kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" poleca teksty o Pałacu Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inside Poland". Jakie oblicze miała codzienność PRL?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 08:00
Gościem audycji "Historie jak z książki" był fotograf Marian Schmidt, autor albumu "Inside Poland" pokazującego Polskę w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka historia Hotelu Bristol wyróżniona nagrodą "Tytuł Roku 2018"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:34
Gościem audycji "Między Kropkami" była Izabela Żukowska, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, a także laureatka nagrody "Tytuł Roku 2018" organizowanego przez "Magazyn Literacki Książki". Tematem rozmowy była książka "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności", która otrzymała wspomniane wyróżnienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński: półtora miliona krwi jest w tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 21:00
- Budynek mojego teatru jest na pograniczu Śródmieścia i Woli, która 75 lat temu stała się cmentarzystkiem. Kiedyś obliczałem i to jest ponad półtora miliona krwi w tej ziemi - mówił w PR24 aktor Emilian Kamiński. - Czy w ogóle można o tym zapomnieć? Ja nie zapomnę i dopóki będę żył, ta pręga będzie w mojej duszy - dodał.
rozwiń zwiń