"Kwadratura kultury" o fotografii kolekcjonerskiej
O fotografii artystycznej i zasadach jakimi się rządzi, opowiedziała w audycji Katarzyna Żebrowska, specjalistka od fotografii kolekcjonerskiej i sztuki współczesnej.
2020-07-21, 23:59
Każdy z nas potrafi utrwalić wakacyjne wspomnienia na fotografiach. Szczególnie w dobie rozwiniętej technologii, gdy aparat sam dba o jakość zdjęć. Wiele z naszych urlopowych fotek często pozostanie tylko w cyfrowej, wirtualnej wersji, co oznacza, że nie staną się - w tradycyjnym rozumieniu - obiektami uważanymi za dzieła sztuki o komercyjnej wartości.
Powiązany Artykuł
Fotografia plażowa i zdjęcia z pogromu kieleckiego. Historia Julii Pirotte
Kolekcjonujemy bowiem głównie dzieła materialne - odbitki zdjęć. Najchętniej fotografie wykonane przez fotografów, których dzieła przyciągnęły naszą uwagę wyjątkowym kadrowaniem, planem i świadomym ujęciem.
- "Głębia ostrości". Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie
- Michał Kość. "Fotograf zainspirowany przyrodą"
Tak się jednak składa, że w Polsce mistrzowie fotografii i ich prace nie cieszą się takim szacunkiem jak na świecie. Żadna galeria wyspecjalizowana w fotografii nie przetrwała długo - czego świadectwem losy jednej z takich pionierskich galerii - Luksfery. Na aukcjach fotografii też rzadko kiedy padają rekordy. Polscy kolekcjonerzy wolą "tradycyjne" techniki - choć przecież fotografia to też już klasyka.
REKLAMA
Katarzyna Żebrowska, współtwórczyni pierwszej stołecznej galerii fotografii kolekcjonerskiej, wspomnianej Luksfery, przytoczyła definicję fotografii artystycznej i wymieniła, jakie wymogi musi ona spełniać.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadząca: Monika Małkowska
REKLAMA
Gość: Katarzyna Żebrowska (historyk sztuki)
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 23.35
Polskie Radio 24/st
REKLAMA
REKLAMA