Kim jest Banksy?

- Banksy pojawia się często w miejscach, na które skierowane są oczy całego świata. W jego przypadku marketing działał bardzo mocno, świadomie wykonywał pewne kroki, co przekładało się na popularność i ceny jego prac - powiedział Marcin Rutkiewicz, artysta, kurator, znawca graffiti i street artu, autor tekstów i książek poświęconych tej tematyce.

2021-02-24, 13:12

Kim jest Banksy?
Graffiti "Nob Artiste - french painter", stworzone przez Banksy'ego. Foto: Shutterstock.com

Wydaje się, że każdy – nawet ci, którzy nie znają się na sztukach plastycznych – znają jego imię i wiedzą o sukcesach. Kompendia podają też jego personalia, datę urodzin oraz ważniejsze realizacje. Zarazem Banksy pozostaje wciąż nie do końca rozszyfrowany. 

Powiązany Artykuł

Banksy koncept shutter 1200 Cincinart.jpg
Najbardziej tajemniczy artysta sztuki ulicznej w Warszawie. Wystawa "The Art of Banksy"

W warszawskim Koneserze do 11 kwietnia można odwiedzić wystawę "The Art of Banksy. Without Limits", na którą składa się ponad setka prac najsłynniejszego na świecie twórcy street artu. Dlaczego tak nas fascynuje i co sprawia, że ceny jego prac osiągają sześciocyfrowe kwoty na aukcjach?

- Od kilkunastu lat, gdy jego kariera zaczęła nabierać rozpędu, widać po jego posunięciach, że nie da się zrealizować wykonywanych przez niego projektów jednoosobowo. Istnieje jakiś kolektyw, który tworzy te prace. Jeśli miałby być to pojedynczy człowiek, musiałby być człowiekiem renesansu, by zapanować nad skalą tych przedsięwzięć - ocenił Marcin Rutkiewicz.

Posłuchaj

Marcin Rutkiewicz o twórczości Banksy'ego ("Kwadratura kultury") 23:05
+
Dodaj do playlisty

Jako symbiozę z rynkiem sztuki rozmówca Moniki Małkowskiej określił działalność Banksy’ego. - Kpiąc, dezawuując ten rynek, wciąż porusza się w obszarze rozwiązań dopuszczalnych. Jest artystą, którego twórczość da się zmonetyzować. Żyje w symbiozie z rynkiem sztuki, co widać po rosnących lawinowo cenach jego prac - wskazał.

REKLAMA

- Każda sfera życia, nie tylko kultura, ma swoją twarz. Nie trzeba znać się na fizyce, żeby kojarzyć nazwisko Einstein. Banksy natomiast dał twarz gigantycznemu nurtowi sztuki, który teraz jest chyba najpopularniejszym obszarem, na którym skupia się zainteresowanie publiczności, to trend światowy, a zarazem sztuka łatwa, powrót do malarstwa zrozumiałego dla ludzi - podkreślił Rutkiewicz.

Jak zauważył, Banksy pojawia się często w miejscach, na które skierowane są oczy całego świata.

- Jego pierwszym globalnym pojawieniem się było pomalowanie muru oddzielającego Izrael od Palestyny. W Nowym Orleanie po huraganie Katrina wykonał malunki na zniszczonych domach. W jego przypadku marketing działał bardzo mocno, świadomie wykonywał pewne kroki, co przekładało się na popularność i ceny jego prac - wyjaśnił Marcin Rutkiewicz.

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Marcin Rutkiewicz, artysta, kurator, znawca graffiti i street artu
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 23.36

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej