"W tamtych czasach była znakomicie wykształcona". Prof. A. Bender o królowej Bonie

2021-06-30, 10:00

"W tamtych czasach była znakomicie wykształcona". Prof. A. Bender o królowej Bonie
Lucas Cranach młodszy, portret Bony Sforzy (1494–1557), żony Zygmunta Starego, około 1556, Muzeum Narodowe w Krakowie. Foto: Domena publiczna/CC0

- Bona uchodziła za najlepiej wyedukowaną księżniczkę europejską w swoich czasach - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Bender, historyk sztuki, wykładowca KUL. 

Bona Sforza d’Aragona (ur. 2 lutego 1494 w Vigevano, zm. 19 listopada 1557 w Bari), od 1518 r. była królową Polski i wielką księżną litewską, księżną Rusi, Prus i Mazowsza itd., księżną Bari i Rosano, spadkobierczynią pretensji do Królestwa Jerozolimy od 1524 r., także żoną Zygmunta Starego, matką Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki.

Zdaniem gościa PR24, Bona która jako młoda dziewczyna przyjechała do Polski, zachwyciła króla. Dopiero później, Bona zaczęła dominować w wielu obszarach życia. - Nie podobało się to, że wtrącała się do rządów, niewątpliwie jednak uporządkowała wiele spraw zwłaszcza na Litwie - mówił historyk sztuki.


Powiązany Artykuł

zofia stryjeńska nac 1200.jpg
"Artystka fenomen, w pewnym sensie samouk". Katarzyna Bik o Zofii Stryjeńskiej

"Wsadzała kij w mrowisko"

Dodała, że Bona wzbudzała zawiść także dlatego, że "wsadzała" przysłowiowy kij w mrowisko, porządkując sprawy skarbu Rzeczypospolitej spowodowała, że jednak nie wszyscy byli z tego powodu zadowoleni. - Doszły do tego spory z Habsburgami którym Bona nie była przychylna, 500 lat temu nie podobało się to, że kobieta odgrywa tak wielką rolę - podkreśliła prof. Agnieszka Bender.

Bona zdobyła staranne wykształcenie. Jej nauczycielem był Crisostomo Colonna, członek Akademii Pontana, a nad jej wychowaniem czuwał również Antonio Galateo. Bona poznała dzięki nim dzieła Wergiliusza, Cycerona, nauczyła się wypowiadać w uczony sposób, posiadła również wiedzę z zakresu historii, prawa, administracji i teologii. - Była więc osobą potrafiącą wywierać wpływ na ludzi, znakomicie wykształconą, przygotowaną do rządzenia mężczyznami, wykazywała przy tym ambicję we wszystkich swoich działaniach - mówiła profesor.

Posłuchaj

Prof. A. Bender o królowej Bonie ("Kwadratura kultury") 23:48
+
Dodaj do playlisty

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, wykładowca KUL)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina: 23:35

Polecane

Wróć do strony głównej