more_horiz

O ratowaniu dóbr kultury Ukrainy. Prof. Wojciech Kowalski: na początku były to spontaniczne akcje

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 09:30
- Minister kultury zareagował błyskawicznie - już 23 lutego powstał w ministerstwie zespół zadaniowy, który miał się przyjrzeć sprawie i monitorować sytuację - przyznał w audycji Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Kowalski, dyplomata i były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury, obecnie powołany przez MKDNiS do ochrony dóbr kulturalnych Ukrainy.
Zabezpieczona przed atakami rosyjskimi bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie
Zabezpieczona przed atakami rosyjskimi bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we LwowieFoto: PAP/Karina Sało

W czasie, gdy Ukraina, kosztem wielu istnień ludzkich, opiera się rosyjskiej agresji, mało kto myśli o ratowaniu dóbr kultury. Prof. Wojciech Kowalski opowiedział, co dzieje się z tamtejszymi muzeami i przechowywanymi tam eksponatami oraz zbiorami dzieł sztuki. 

Gość audycji jest jednym z ekspertów z Polski, który został powołanych do pomocy w ratowaniu dziedzictwa kulturalnego ogarniętego wojną kraju. - Minister kultury zareagował błyskawicznie - już 23 lutego powstał w ministerstwie zespół zadaniowy, który miał się przyjrzeć sprawie i monitorować sytuację. Szybko ujawniło się prawdziwe oblicze tej wojny i ten zespół został przekształcony w Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, które zostało usytuowane w Narodowym Instytucie Dziedzictwa działającym przy Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - tłumaczył prof. Kowalski.

Przypomniał, że relacje kulturalne z Ukrainą zostały nawiązane dużo wcześniej i wieloletnie bliskie kontakty pomiędzy muzealnikami czy np. archiwistami z obu krajów ułatwiły współpracę w momencie zagrożenia. Stąd też pierwsze organizowane akcje pomocy w zabezpieczaniu dóbr kultury odbywały się w sposób spontaniczny. Prof. Kowalski podkreślił, że pomoc była głównie materiałowa. - Zakupy prostych rzeczy jak plastikowe i drewniane kontenery do zabezpieczenia dział sztuki w celu zniesienia ich i ukrycia w piwnicach - tłumaczył i dodał, że były to także proste materiały jak pudła kartonowe, folia bąbelkowa czy taśma klejąca, które były potrzebne w dużych ilościach.

- Na terenie Ukrainy znajduje się siedem zespołów zabytkowych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - powiedział prof. Kowalski. Dodał, że przygotowanych do wpisania na listę jest kolejnych 17 obiektów.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
23:11 PR24_mp3_20220531233519_Kwadratura_Kultury.mp3 Prof. Wojciech Kowalski o ratowaniu dóbr kultury Ukrainy ("Kwadratura kultury"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: prof. Wojciech Kowalski

Data emisji: 31.05.2022

Godzina: 23.35

st

Zobacz także

Zobacz także