O ratowaniu dóbr kultury Ukrainy. Prof. Wojciech Kowalski: na początku były to spontaniczne akcje

- Minister kultury zareagował błyskawicznie - już 23 lutego powstał w ministerstwie zespół zadaniowy, który miał się przyjrzeć sprawie i monitorować sytuację - przyznał w audycji Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Kowalski, dyplomata i były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury, obecnie powołany przez MKDNiS do ochrony dóbr kulturalnych Ukrainy.

2022-06-01, 09:30

O ratowaniu dóbr kultury Ukrainy. Prof. Wojciech Kowalski: na początku były to spontaniczne akcje

W czasie, gdy Ukraina, kosztem wielu istnień ludzkich, opiera się rosyjskiej agresji, mało kto myśli o ratowaniu dóbr kultury. Prof. Wojciech Kowalski opowiedział, co dzieje się z tamtejszymi muzeami i przechowywanymi tam eksponatami oraz zbiorami dzieł sztuki. 

Gość audycji jest jednym z ekspertów z Polski, który został powołanych do pomocy w ratowaniu dziedzictwa kulturalnego ogarniętego wojną kraju. - Minister kultury zareagował błyskawicznie - już 23 lutego powstał w ministerstwie zespół zadaniowy, który miał się przyjrzeć sprawie i monitorować sytuację. Szybko ujawniło się prawdziwe oblicze tej wojny i ten zespół został przekształcony w Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, które zostało usytuowane w Narodowym Instytucie Dziedzictwa działającym przy Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - tłumaczył prof. Kowalski.

Przypomniał, że relacje kulturalne z Ukrainą zostały nawiązane dużo wcześniej i wieloletnie bliskie kontakty pomiędzy muzealnikami czy np. archiwistami z obu krajów ułatwiły współpracę w momencie zagrożenia. Stąd też pierwsze organizowane akcje pomocy w zabezpieczaniu dóbr kultury odbywały się w sposób spontaniczny. Prof. Kowalski podkreślił, że pomoc była głównie materiałowa. - Zakupy prostych rzeczy jak plastikowe i drewniane kontenery do zabezpieczenia dział sztuki w celu zniesienia ich i ukrycia w piwnicach - tłumaczył i dodał, że były to także proste materiały jak pudła kartonowe, folia bąbelkowa czy taśma klejąca, które były potrzebne w dużych ilościach.

- Na terenie Ukrainy znajduje się siedem zespołów zabytkowych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - powiedział prof. Kowalski. Dodał, że przygotowanych do wpisania na listę jest kolejnych 17 obiektów.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj

Prof. Wojciech Kowalski o ratowaniu dóbr kultury Ukrainy ("Kwadratura kultury"/Polskie Radio 24) 23:11
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Kwadratura kultury

REKLAMA

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: prof. Wojciech Kowalski

Data emisji: 31.05.2022

Godzina: 23.35

REKLAMA

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej