more_horiz

Wystawa "Ukraiński świat Marii Prymaczenko". Spektrum świata wyobrażonego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 12:15
- Prymaczenko była pokazywana na wystawach w całej Europie, także w Pekinie. Co ciekawe, Picasso po obejrzeniu jej wystawy w Paryżu powiedział: "Klękam przed tą genialną Ukrainką" - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki Katarzyna Haber, kuratorka wystawy.
Fragment pracy Czajka w gnieździe Marii Prymaczenko, 1965 r., papier, gwasz
Fragment pracy "Czajka w gnieździe" Marii Prymaczenko, 1965 r., papier, gwaszFoto: nck.pl/kordegarda

Fotografie prac znanej ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko będą eksponowane na plenerowej wystawie do końca maja br. Nazwisko artystki pojawiło się w medialnych newsach w pierwszych dniach agresji na Ukrainę, gdy 27 lutego w wyniku rosyjskiego ataku spłonęło Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie, które miało w swoich zbiorach 25 prac artystki.

Katarzyna Haber przywołała skomplikowaną biografię artystki. - To artystka naiwna, ludowa, z nurtu art brut, która odkryta została w latach 30. ub. wieku na fali poszukiwań talentów ludowych, okazało się, że to samorodny talent. Sprzyjała jej również biografia: wywodziła się z ludu, była artystką niepełnosprawną, to wszystko zdecydowało o jej szalonej karierze - zaznaczyła.

- Prace Prymaczenko to spektrum jej świata wyobrażonego, nasycone bardzo intensywnym kolorem, bardzo wesołe, mimo jej ciężkich przeżyć. Bardzo często pokazuje ona prace związane z rolnictwem, porami roku, ale ma też fantastyczny cykl związany z Czarnobylem. Mieszkała w wiosce, która znajdowała się 40 km od tego miasta. Kiedy zarządzono ewakuację po awarii w elektrowni, odmówiła przeniesienia się. Zaczęła tworzyć "bestie apokaliptyczne", na wystawie pokazujemy kilka z tych prac. Jej imaginarium jest niesamowite, porównuję ją do artystów średniowiecznych, tworzy "bestiariusze", pojawiają się tam dziwne kreatury. To piękne prace - podkreślała.

Posłuchaj
22:28 PR24_mp3 2022_05_24-23-35-43.mp3 Katarzyna Haber o wystawie "Ukraiński świat Marii Prymaczenko" (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)

Zobacz także:

Na ekspozycję składają się fotografie 11 obrazów Marii Prymaczenko (1908-1997), ukraińskiej malarki ludowej, przedstawicielki sztuki naiwnej. Artystka zajmowała się również rysunkiem, haftem oraz malarstwem na ceramice. Wybrane prace, namalowane w latach 1963-1988, przedstawiają niesłychanie barwny, pełen fantazji świat, zapełniony dziwnymi stworami (np. "Czarna bestia"), zwierzętami ("Byczek"), motywami roślinnymi ("Pawica wśród chmielu"), a także baśniowo ujętymi scenami z życia ("Ukraińskie wesele").

Od 14 kwietnia do 31 maja wystawa jest prezentowana na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.


***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Goście: Katarzyna Haber

Data emisji: 24.05.2022

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem