more_horiz

"Lwów - Warszawa 2022". Wystawa fotografów ze Lwowa w galerii SOA

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 13:54
- Chcieliśmy nie tylko pokazać nasze prace, ale też mieć możliwość ich sprzedaży, tak by pomóc Ukraińcom i wojsku, które walczy na wschodzie. Galeria SOA dała nam możliwość wystawienia prac, studio w Krakowie cudownie je wydrukowało. Mam nadzieję, że ze wsparciem Polaków zrobimy cuda - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Gerynowicz, ukraiński fotograf. W audycji gościł także Artur Wolski, kurator wystawy "Lwów - Warszawa 2022".
Fragment pracy Romana Gerynowicza
Fragment pracy Romana GerynowiczaFoto: stationof.art

W warszawskiej Station of Art Gallery można oglądać prace artystów ze Lwowa.

Trzech ukraińskich fotografów proponuje temat inny niż wojna, ale nie można o niej zapomnieć. Zdjęcia pokazują wewnętrzny świat fotografów, niezniszczony jeszcze przez wojnę. Świat nadziei i piękna, których nikt nie ma prawa nas pozbawiać.

"Piękno nas uratuje"

Artur Wolski, kurator wystawy, opowiadał o tym, jak prace artystów trafiły do Polski. - Gdy usłyszeliśmy o tej idei, postanowiliśmy, że przesuniemy naszą wystawę i znajdziemy czas, by wyeksponować te prace. To trzech autorów i 30 wspaniałych prac. W tym wojennym czasie integrujemy się, kiedy słyszymy, że można pomóc, rzucamy nasze zobowiązania i te wszystkie rzeczy się ze sobą łączą, jest przecudna koherencja, która przeciwstawia się nienawiści, złu i wojnie - relacjonował.

- Okazuje się, że możemy być kreatywni i wymyślać nowe projekty (…). To piękno nas uratuje, z tych prac bije spokój, mimo że są różnorodne. To piękno i spokój są w kontrze do tego, co spotyka Lwów, ale i nas Polaków, jesteśmy przecież świadkami niesprawiedliwych działań wojennych. Postanowiliśmy, że te prace zostaną sprzedane i przekażemy pieniądze na rzecz Polaków i Ukraińców, którzy mieszkają we Lwowie - mówił kurator wystawy.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia Romana Gerynowicza, Olega Ohorodnika oraz Aleksandra Szewca.

Fotografie można obejrzeć również do 8 września na stronie internetowej galerii SOA.

Posłuchaj
22:48 PR24_mp3 2022_05_17-23-36-12.mp3 Roman Gerynowicz i Artur Wolski o wystawie "Lwów - Warszawa 2022" (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)

Zobacz także:

Całkowity dochód ze sprzedaży prac lwowskich fotografów zostanie przekazany na pomoc Ukraińcom oraz Polakom mieszkającym we Lwowie.

Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Goście: Roman Gerynowicz, Artur Wolski

Data emisji: 17.05.2022

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także