more_horiz

"Kwadratura kultury". Podróże po Polsce z dziećmi i przygoda z filozofią

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 10:45
Podróżować po Polsce można na wiele sposobów - ale mało komu wpada do głowy, żeby peregrynować tropami legend, pozaziemskich istot i ciekawostek natury... Monika Małkowska w rozmowie z Katarzyną Domańską proponuje nietuzinkowe wakacyjne lektury nie tylko dla dzieci.
Okładka przewodnika Dobra nasza Polska
Okładka przewodnika "Dobra nasza! Polska"Foto: wydawnictwodwiesiostry.pl

W przewodniku "Dobra nasza! Polska" autorstwa Małgorzaty Ruszkowskiej nie ma prawie wcale dat; nie ma chronologii ani logiki geograficznej. Za to jest mnóstwo informacji, które pobudzają wyobraźnię oraz ciekawość młodych ludzi (wiek niedookreślony), a także ich rodziców.

- Układ treści nie jest chronologiczny ani geograficzny, ale jest przemyślany, książka jest podzielona na rozdziały tematyczne, są rozdziały o zamkach i pałacach, o miastach, o naturze także o miejscach "duchowych" jak świątynie czy lokalizacje związane z legendami (…). To zwiedzanie z punktu widzenia dzieci, daty nie zawsze są dla nich ciekawe, ale opowieści zawsze są wciągające, to, że z danym miejscem związany jest duch czy diabeł, jest fascynujące - mówiła Katarzyna Domańska.

"Dobra nasza! Polska" to doskonała propozycja na wakacje. Równie dobra, jak filozoficzne bajki autorstwa Ulricha Huba z bohaterami w postaci zwierząt. Biblijny potop czy narodziny Jezusa opowiedziane z perspektywy zwierząt – to nieszablonowe spojrzenie i nietypowe ujęcie poważnych tematów. "Kulawa kaczka i ślepa kura" oraz "O ósmej na arce" to kolejne propozycje wydawnictwa Dwie Siostry.

- To rozbudowane opowiadania o zwierzętach, każde pełne rozbrajających dialogów i inteligentnego poczucia humoru i rozważań kalibru, którego można się nie spodziewać w książkach dziecięcych. Urlich Hub nie boi się poruszać tematów dotyczących religii, śmierci czy filozofii, tego, czy warto mieć przyjaciół itd. Te książki zachwyciły mnie tym, że są niepoprawne, nie są typowymi książkami dla dzieci, z drugiej strony są tak wciągające i inteligentne, że nie sposób się od nich oderwać - mówiła gość audycji.

Posłuchaj
23:21 PR24_mp3 2022_08_09-23-35-25.mp3 Katarzyna Domańska o wakacyjnych lekturach dla dzieci (Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)

Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Katarzyna Domańska

Data emisji: 09.08.2022

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także