more_horiz

"Konstruował i tworzył w sposób specyficzny". Karolina Prymlewicz o wystawie dzieł Mieczysława Wiśniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 11:55
- Myślę, że spotkanie w twórczością Mieczysława Wiśniewskiego jest bardzo interesującą przygodą i może być bardzo ciekawym doświadczeniem wizualnym oraz medytacyjnym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, historyk sztuki.
Karolina Prymlewicz o wystawie dzieł Mieczysława Wiśniewskiego: konstruował i tworzył w sposób specyficzny
Karolina Prymlewicz o wystawie dzieł Mieczysława Wiśniewskiego: konstruował i tworzył w sposób specyficznyFoto: antiquaetmoderna.pl

Gościem Moniki Małkowskiej w audycji "Kwadratura kultury" była Karolina Prymlewicz, która na antenie Polskiego Radia 24 mówiła o wystawie "Gry z pod(o)braz(i)em" w galerii Antiqua et Moderna w Warszawie.

- Swoją działalność wystawienniczą zaczynamy od wystawy toruńskiego abstrakcjonisty Mieczysława Wiśniewskiego, który żył w latach 1929-2018 - powiedziała gość PR24.

Dodała, że "rozdział twórczości tego artysty został już zamknięty". - Dlatego właśnie pokazujemy widzom warszawskim coś, co w stolicy nie jest znane - zaznaczyła Karolina Prymlewicz. Podkreśliła również, że artysta bardziej popularny był za granicą niż w Polsce.

"Interesująca przygoda"

- Myślę, że spotkanie z twórczością Mieczysława Wiśniewskiego jest bardzo interesującą przygodą i może być bardzo ciekawym doświadczeniem wizualnym oraz medytacyjnym - stwierdziła historyk sztuki. 

Jego prace to obiekty, obrazy reliefowe. Artysta w połowie lat 70. zaczął tworzyć serię układów, późnej układów sferycznych, które tytułował, używając kolejnych numerów. Konstruował w sposób specyficzny, wypracował własną technikę, jeżeli chodzi o konstrukcję blejtramu - tłumaczyła Karolina Prymlewicz. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
24:13 PR24 2022_10_04-23-34-33.mp3 Karolina Prymlewicz o wystawie dzieł Mieczysława Wiśniewskiego: konstruował i tworzył w sposób specyficzny (Kwadratura kultury/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Karolina Prymlewicz, historyk sztuki

Data emisji: 04.10.2022

Godzina: 23.34

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także