more_horiz

50-lecie Galerii 72 w Chełmie. Jagoda Barczyńska: skonstruowanie jubileuszowej wystawy było trudne

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 07:30
- W naszej kolekcji w większości jest sztuka nieprzedstawiająca i to skrzydło ma charakter międzynarodowy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jagoda Barczyńska, kierownik Muzeum Sztuki w Chełmie.
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w ChełmieFoto: Grzegorz Zabłocki

Galeria 72 to awangardowe miejsce ze sztuką współczesną. Została założona 50 lat temu. Pomysłodawcą i inicjatorem był artysta Kajetan Sosnowski (1913 – 1987), autor wielu nowatorskich koncepcji, dzieł i eksperymentów. Sosnowski przed wybuchem wojny mieszkał w Chełmie i miał do tego miasta duży sentyment. Kiedy zachorował, swym pełnomocnikiem mianował zaprzyjaźnioną z nim Bożenę Kowalską, historyczkę i krytyczkę sztuki. Od początku dominowała w tym miejscu sztuka związana z geometrią. Jubileusz galerii uświetniła specjalna wystawa.

Jubileuszowa wystawa

Jagoda Barczyńska powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że jubileuszowa wystawa to wyzwanie. - Skonstruowanie wystawy na 50-lecie to było trudne zadanie. Chciałoby się pokazać wszystko, ale nie da się ponieważ nie pozwala na to przestrzeń i nie ma na to potrzeby - oceniła.

- Kolekcja liczy blisko 2800 obiektów, które wyszły spod ręki ponad 380 artystów. Połowa z nich odeszła już od nas na zawsze. Liczba tych, którzy pozostają wśród nas coraz bardzie się zmniejsza, ale przybywają nowi - dodała.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła także, że w Galerii 72 można podziwiać efekty pracy artystów nie tylko z Polski. - W naszej kolekcji w większości jest sztuka nieprzedstawiająca i to skrzydło ma charakter międzynarodowy. Inaczej niż sztuka o charakterze figuratywnym, która ma raczej rodzimy charakter - zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:29 PR24_mp3 2022_11_29-23-35-12.mp3 Jagoda Barczyńska m.in. o jubileuszu 50-lecia Galerii 72 (Kwadratura kultury)

Czytaj także:

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzi: Monika Małkowska

Gość: Jagoda Barczyńska (historyk sztuki, kierownik Muzeum Sztuki w Chełmie)

Data emisji: 29.11.2022 r.

Godzina emisji: 23.35 

dz

Zobacz także

Zobacz także