more_horiz

Wandalizm na sztuce sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Dr Napiórkowska: to kontrproduktywne gesty

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 09:40
- Ataki na obrazy Jana Vermeera, Claude'a Moneta czy Vincenta van Gogha i oblewanie ich zupami to niezwykle dramatyczne gesty, ale nie potrafię się z nimi w pełni zgodzić. Dlatego uważam, że są one bardzo często kontrproduktywne - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki i europeistka dr Justyna Napiórkowska.
Ekolodzy coraz częściej dopuszczają się kolejnych aktów wandalizmu na sztuce
Ekolodzy coraz częściej dopuszczają się kolejnych aktów wandalizmu na sztuceFoto: Just Stop Oil / Zuma Press / Forum

Nowy Europejski Bauhaus jest horyzontalnym projektem ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym, zainicjowanym przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Program ma wspierać dążenia do neutralności dla klimatu w Europie do 2050 r.

Jak wskazała w Polskim Radiu 24 historyk sztuki i europeistka dr Justyna Napiórkowska, inicjatywa ta jest wyprzedzającą odpowiedzią przygotowaną przez Europę po to, by szukać rozwiązań i by sztuka niosła dobrą zmianę wobec wszystkich zagrożeń i niebezpieczeństw, które niosą ze sobą zmiany klimatu.

- Słyszymy z wielu instytucji kulturalnych i mediów społecznościowych o kolejnych aktach tzw. art terroryzmu, czyli przypadków, gdy sztuka wykorzystywana jest trochę instrumentalnie po to, żeby przyciągnąć uwagę do tych naglących problemów dotyczących zmiany klimatu - wyjaśniła.

Happeningi w muzeach

Gość audycji dodała, że reakcja na te wydarzenia jest dwoista - z jednej strony nie sposób odmówić racji aktywistom, niekiedy bardzo młodym osobom, które podejmują niewątpliwe akty odwagi i chcą zwrócić uwagę. Jednak z drugiej strony są to dramatyczne gesty.

- To, co widzimy ostatnio - czyli na przykład ataki na obrazy Jana Vermeera, Claude'a Moneta czy Vincenta van Gogha i oblewanie ich zupami czy przyklejanie się do tych prac - to niezwykle dramatyczne gesty, ale nie potrafię się z nimi w pełni zgodzić. Dlatego uważam, że są one bardzo często kontrproduktywne - skomentowała, dodając, że osoby nieprzekonane nie zostaną przez to przekonane, natomiast mogą one często jeszcze bardziej zniechęcić się do idei.

- Jeżeli będziemy wiedzieć więcej na temat zagrożeń płynących ze zmiany klimatu i naszych zobowiązań wobec nich, to myślę, że każda racjonalnie myśląca osoba będzie w swojej mierze i wedle swoich dostępnych środków reagować. Najważniejsza jest wiedza i to, żeby popularyzować fakty dotyczące zagrożeń wynikających ze zmiany klimatu - oceniła.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:45 PR24 2022_11_27-08-35-13_RK.mp3 Dr Justyna Napiórkowska o aktach wandalizmu na sztuce ("Rozmowa kulturalna"/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzi: Maja Kluczyńska

Gość: dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki, europeistka)

Data emisji: 27.11.2022 r.

Godzina emisji: 08.35

ng//gov.pl/kor

Zobacz także

Zobacz także