Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego

2023-03-22, 11:39

Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego
Na wystawie w galerii aTAK oglądać można m.in. szkice Józefa Czapskiego. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiej galerii aTAK Katarzyna Włodarska o nowej wystawie w kierowanej przez siebie instytucji. - W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła.

Do 18 maja w stołecznej galerii aTAK oglądać można wystawę prac Józefa Czapskiego. - Podbił nam frekwencję niebywale. Trafiają do nas - licznie - osoby odwiedzające galerię po raz pierwszy - przyznała w Polskim Radiu 24 dyrektor placówki Katarzyna Włodarska. 

Na wystawie podziwiać można kilkadziesiąt szkiców i kilka obrazów Józefa Czapskiego, najstarszy pochodzi z 1934 roku. - Bardzo akademicki obraz przedstawia Kazimierzę Wielką, miejsce, gdzie Józef Czapski spędzał wakacje. To wyjątkowy rarytas, bo z tego okresu jego prac nie ma - podkreśliła.

Unikalny szkicownik Józefa Czapskiego

Gość "Kwadratury kultury" zaznaczyła, że na wystawie przedstawionych jest 58 prac, "plus prace w gablocie, w oprawionym zeszycie, w który wklejał swoje drobne szkice". Wyraziła także nadzieję, że niedosyt związany z tym, że prace z zeszytu nie zostały zeskanowane do wyświetlania na dużym ekranie, zachęci do interesowania się sztuką Józefa Czapskiego.

- Wiele z tych prac powstawało z zamysłem, że kiedyś znajdą swoją realizację w malarskich odsłonach. Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać. W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła Katarzyna Włodarska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Katarzyna Włodarska o wystawie prac Jóżefa Czapskiego w galerii aTAK w Warszawie ("Kwadratura kultury"/ PR24) 22:54
+
Dodaj do playlisty

Warszawska galeria sztuki aTak działa od 15 lat, a jej celem jest promowanie sztuki polskiej, zarówno tej powstającej na bieżąco, jak i tej, o której mówimy: "klasyka współczesności". Obecnie można tam oglądać, pro publico bono, wystawę rysunków Józefa Czapskiego pochodzących z prywatnych zbiorów, zorganizowaną na 30. rocznicę śmierci artysty.

Galeria aTAK, poza organizowaniem wystaw i promowaniem sztuki polskiej, wydaje obszerne katalogi i książki. Skupia się na twórczości XX i XXI wieku, zarówno najbardziej znanych artystów, jak i mniej popularnych. Pomysłodawcą i mecenasem tych wydarzeń, a także organizatorem zagranicznych plenerów dla polskich twórców jest Krzysztof Musiał, kolekcjoner i autor wielu wystaw złożonych z dzieł ze swych zbiorów.

Czytaj także:

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Katarzyna Włodarska (dyrektor warszawskiej galerii aTak)

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 23.35


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej