Bez względu na epokę - rycerstwo fascynuje. Choć już dawno przestały mieć znaczenie ideały tego stanu, to sama uroda, sprawność fizyczna i "romantyzm" bycia rycerzem trwają w najróżniejszych wcieleniach sztuki wysokiej i kultury popularnej.
Od wzniosłych eposów rycerskich po utwory satyryczne; od nawiedzonych powołań (jak Joanny d’Arc) po współczesne inscenizacje rekonstruktorskie; od metaforycznych przekazów symbolistów XIX wieku po najnowsze komiksowe przedstawienia.
Między fakty wplątał się jeszcze legendarny święty Jerzy zabijający smoka i inni jego imiennicy, już na inne sposoby walczący z potworami, z jakimi przyszło im się mierzyć z życia.
23:16 PR24 2023_05_23-23-36-00.mp3 Dr Piotr Kopszak o wystawie "Księga Stanu Rycerskiego"(Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)
Na wystawie znajdują się m.in. średniowieczne rzeźby świętych patronów rycerstwa, ryciny najwybitniejszych polskich grafików międzywojennych Wiktorii Goryńskiej i Stefana Mrożewskiego, obrazy Jacka Malczewskiego, Tadeusza Makowskiego, XVII-wieczne kaplerze, rysunki do komiksów Huberta Czajkowskiego i grafiki do gier komputerowych Mariusza Kozika. Zwiedzający mogą w trakcie wystawy obejrzeć film "Zrodzeni do szabli".
Zobacz także:
Zapraszamy do wysłuchania.
***
Audycja: Kwadratura kultury
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: dr Łukasz Kossowski, historyk sztuki, autor ekfraz, pejzażysta
Data emisji: 25.04.2023
Godzina: 23.35