more_horiz

"Kwadratura kultury". Wystawa "Księga Stanu Rycerskiego"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 10:25
Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej jest próbą pokazania aktualności ideałów rycerskich, jakie przedstawił w swoim dziele pod tym tytułem Rajmund Lull (ok. 1232 – ok. 1315). O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kopszak, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, współautor wystawy.
Wystawa Księga Stanu Rycerskiego będzie dostępna w dniach 26 kwietnia 2023 - 25 czerwca 2023
Wystawa "Księga Stanu Rycerskiego" będzie dostępna w dniach 26 kwietnia 2023 - 25 czerwca 2023Foto: maw.art.pl

Bez względu na epokę - rycerstwo fascynuje. Choć już dawno przestały mieć znaczenie ideały tego stanu, to sama uroda, sprawność fizyczna i "romantyzm" bycia rycerzem trwają w najróżniejszych wcieleniach sztuki wysokiej i kultury popularnej.

Od wzniosłych eposów rycerskich po utwory satyryczne; od nawiedzonych powołań (jak Joanny d’Arc) po współczesne inscenizacje rekonstruktorskie; od metaforycznych przekazów symbolistów XIX wieku po najnowsze komiksowe przedstawienia.

Między fakty wplątał się jeszcze legendarny święty Jerzy zabijający smoka i inni jego imiennicy, już na inne sposoby walczący z potworami, z jakimi przyszło im się mierzyć z życia.

Posłuchaj
23:16 PR24 2023_05_23-23-36-00.mp3 Dr Piotr Kopszak o wystawie "Księga Stanu Rycerskiego"(Polskie Radio 24 / Kwadratura kultury)

Na wystawie znajdują się m.in. średniowieczne rzeźby świętych patronów rycerstwa, ryciny najwybitniejszych polskich grafików międzywojennych Wiktorii Goryńskiej i Stefana Mrożewskiego, obrazy Jacka Malczewskiego, Tadeusza Makowskiego, XVII-wieczne kaplerze, rysunki do komiksów Huberta Czajkowskiego i grafiki do gier komputerowych Mariusza Kozika. Zwiedzający mogą w trakcie wystawy obejrzeć film "Zrodzeni do szabli".

Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Łukasz Kossowski, historyk sztuki, autor ekfraz, pejzażysta

Data emisji: 25.04.2023

Godzina: 23.35

Zobacz także

Zobacz także