„Szkoła żon” w Teatrze Polskim w Warszawie
Przestawienie „Szkoła żon”, wystawiane w Teatrze Polskim w Warszawie, to jedna z trzech najpopularniejszych - obok „Świętoszka” i „Skąpca” - sztuk Moliera. Opowiadał o niej w programie Na Scenie aktor, reżyser i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn.
2017-01-22, 11:53
Posłuchaj
Jak podkreślił Andrzej Seweryn, „Szkoła żon jest sztuką rewolucyjną”. – To sztuka, która bardzo wzburzyła umysły widzów i władz w okresie ich premiery. Sztuka ta bowiem opowiada o gwałcie dokonanym na istocie ludzkiej i o szczególnym sposobie wychowania, który przypomina nam okropne, godne najwyższego potępienia wypadki z XX i XXI wieku, kiedy ktoś kogoś porywa i próbuje zrobić z tej osoby swoją żonę – wyjaśnił gość.
Seweryn zaznaczył, że w sztuce mowa jest „wręcz o niewoli kobiety i o walce kobiety o wyzwolenie”. - To tekst napisany w XVII wieku, który polemizuje ze sposobami wychowywania w tamtym czasie młodych kobiet. Już wtedy był ważny. Dzisiaj pokazuje nam natomiast jak długo trwała, trwa i będzie trwać debata na temat wychowania, relacji między mężczyzną a kobietą, a także miłości – podsumował Seweryn.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Katarzyna Oklińska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
Na Scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 22.01.17
Godzina emisji: 11:15
REKLAMA