„Pogrom 1905” Wacława Holewińskiego

Powieść Wacława Holewińskiego odkrywa mało znane wydarzenia z polskiej historii, na tle których rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse. O książce w Polskim Radiu 24.

2018-05-06, 15:31

„Pogrom 1905” Wacława Holewińskiego
Wacław Holewiński „Pogrom 1905” . Foto: Wydawnictwo Zysk i Spółka / mat. promocjne

Posłuchaj

06.05.18 Wacław Holewiński „Pogrom 1905”
+
Dodaj do playlisty

Maj 1905 roku. Warszawa staje się miejscem makabrycznych wydarzeń: mieszkańcy miasta dokonują brutalnego samosądu na sutenerach i prostytutkach. W tym samym czasie generał-gubernator warszawski Konstantin Maksymowicz po nieudanym zamachu na swoje życie ukrywa się w zegrzyńskiej twierdzy, z niepokojem śledząc zamieszki w podległym mu mieście. Czy był to spontaniczny zryw społeczny, mający przywrócić ład moralny w stolicy Kraju Nadwiślańskiego, czy przeciwnie – wyrachowana gra polityczna, odwracająca uwagę Polaków od radykalnych posunięć władz rosyjskich?

„Rewolucja 1905 r. jest uważana przez część historyków za czwarte polskie powstanie. Rozpoczęła się w Rosji, ale miała swój ciąg dalszy na terenie Kraju Nadwiślańskiego, przy czym tu była inna, o tyle, że pojawiły się wątki narodowe.  Mimo bardzo krwawej rozprawy z tą rewolucją, przyniosła one duże zmiany na korzyć. Np. od tego czasu można było przynajmniej część przedmiotów w niektórych szkołach wykładać po polsku.  Powstały organizacje społeczne, zaczęły się organizować związki zawodowe. Tak że oprócz ofiar, były też pozytywy”- podkreślał autor.

Gość PR24: Wacław Holewiński - prawnik, wydawca, redaktor, współtwórca „Przedświtu” - jednego z największych wydawnictw drugiego obiegu, były więzień polityczny. Autor jedenastu książek, w tym nagrodzonej nagrodą im. Józefa Mackiewicza powieści „Opowiem ci o wolności”.

Audycję prowadziła Luiza Bebłot.

REKLAMA

Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 06.05.2018

Godzina emisji: 14:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze