more_horiz

Prawda i fikcja w „Farbie”

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 23:00
W „Inwazji” Polska przegrała wojnę obronną, “Farba” to z kolei historia życia za okupacji. O kontynuacji bestsellerowej powieści sensacyjnej political-fiction opowiedział w audycji Warto czytać autor publikacji Wojtek Miłoszewski.
Audio
  • 27.05.18. Wojtek Miłoszewski: Nie wierzę w solidarność międzynarodową
Okładka książki Farba autorstwa Wojtka Miłoszewskiego.
Okładka książki "Farba" autorstwa Wojtka Miłoszewskiego.Foto: materiały prasowe

Zarówno „Inwazja”, jak i „Farba” to powieści określane mianem political-fiction, które stanowią miks historyczno-współczesny. – To powieść sensacyjno-przygodowa, która choć rozgrywa się we współczesności to jednak w wymyślonej przestrzeni. Nie chciałbym nigdy, aby wydarzenia które opisuje stały się faktem. Złudne jest jednak wrażenie, że wojny toczą się daleko od nas. – powiedział Wojtek Miłoszewski.

W książce Polska przegrywa wojnę, a Rosjanie reaktywują dawną potęgę, przywracając Imperium Rosyjskie. Nowe władze rozpoczynają powszechną rusyfikację. Polacy tworzą organizację niepodległościową, próbując walczyć z okupantem. Administracja rosyjska kontratakuje, coraz bardziej zacieśniając wszechobecne kontrole i dokręca śrubę terroru. Autor książki stawia zaś czytelników przed pytaniem, czy kraje zachodnie, z USA na czele, postanowią tym razem zareagować i uwolnić Polskę spod rosyjskiego jarzma.

- Nasz kraj był w historii wielokrotnie okupowany. Choć teraz panuje pokój to to co widzę nie nastraja optymistycznie. Idziemy do przodu z techniką, ale nasz poziom moralny sprawia, że nie możemy się czuć bezpiecznie – mówił Wojtek Miłoszewski. - Nie wierzę w solidarność międzynarodową i nie jestem przekonany, czy kraje zachodu chciałby się poświęcać w naszej obronie.

Wojtek Miłoszewski – scenarzysta seriali „Wataha” dla HBO Europe oraz „Prokurator” dla TVP2. Ten ostatni otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszy filmowy serial telewizyjny 2015 r. Autor ponad osiemdziesięciu odcinków serialu paradokumentalnego „Policjantki i policjanci”.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24/km/pap

_____________________

Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 03.06.18

Godzina emisji: 14.35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem