Ugoda z Komisją Europejska. Gazprom uniknie kar finansowych
Komisja Europejska zaakceptowała ugodę z rosyjskim monopolistą w sprawie nadużywania pozycji na rynku w Europie Środkowo-Wschodniej. Gazprom uniknie gigantycznych kar finansowych w Unii. O sprawie mówił w audycji Gorący Temat ekspert ds. energetyki Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był także ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.
2018-05-24, 14:30
Posłuchaj
Decyzję ogłosiła komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Zapowiedź ugody skrytykowały wcześniej niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska oraz ich spółki energetyczne.
Jak podkreślił Paweł Musiałek, „mamy prawo czuć niedosyt, ponieważ prawo o konkurencji jest tym obszarem władztwa Komisji Europejskiej, gdzie jej kompetencje są bardzo silne”.
- Pamiętamy kilka spektakularnych rozstrzygnięć Komisji, które skończyły się wielomiliardowymi karami dla koncernów amerykańskich. Tu mamy przykład firmy państwowej, która w bardzo spektakularny sposób narusza prawo unijne i okazuje się, że zamiast dotkliwej kary mamy zobowiązanie. Jest ono dla nas korzystne. Gazprom wycofa się bowiem z pewnych praktyk. Już się wycofał pod wpływem działań Komisji Europejskiej i rozwoju rynku w regionie – tłumaczył Musiałek.
Jak dodał, w tym przypadku okazało się jednak, że „lobbing jednego dużego koncernu jest skuteczniejszy od lobbingu całego naszego regionu”. - Wszystkie duże firmy naszego regionu chciały aby Gazprom dostał dotkliwą karę, by w przyszłości unikał nadużywania swojej pozycji rynkowej – podsumował.
REKLAMA
Andrzej Szczęśniak zaznaczył z kolei, że decyzja Komisji Europejskiej "oznacza naszą porażkę". - Niestety w bojach europejskich ponosimy porażkę. UE jest wypadkową gry interesów. Niemcy potrafią wokół swoich interesów zgromadzić tak potężne siły, że przeciwko temu nie mamy żadnych szans. Tak jest w przypadku Nord Stream 2. Nie mamy szans w takiej grze z Komisją Europejską tym bardziej, że ostatnio trochę podpadamy i nie mamy szans na taryfę ulgową - tłumaczył.
Zasady, które ma wdrożyć Gazprom, to m.in. usunięcie wszelkich ograniczeń nałożonych na klientów, dotyczących transgranicznej odsprzedaży gazu. Rosyjska spółka ma też umożliwić obustronny przepływ gazu do tych części Europy Środkowo-Wschodniej, które ze względu na brak połączeń międzysystemowych są nadal odizolowane od pozostałych państw członkowskich, a mianowicie państw bałtyckich i Bułgarii. Gazprom został też zobowiązany do zorganizowania procesu zapewniającego konkurencyjne ceny gazu.
W audycji mowa była także o zbliżających się wyborach samorządowych. Mówił o tym Łukasz Adamski z portalu wPolityce.pl.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.
Polskie Radio 24/pr
_______________________
Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 20.05.18
Godzina emisji: 15:06, 17:06
Polecane
REKLAMA