X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co się dzieje z naszą tożsamością po śmierci? Dr Maciej Kawecki: nasze dane są w sieci nieśmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 17:30
- Każdy z nas ma tożsamość rzeczywistą i cyfrową. Nasze cyfrowe alter ego jest niestety często problematyczne. - wskazywał dr Maciej Kawecki. - O ile treści upublicznione w mediach społecznościowych nigdy z internetu nie zginą, o tyle treści cyfrowe mogą nigdy nie ujrzeć światła dziennego, np. wszystkie zdjęcia w naszym telefonie mogą tam na zawsze pozostać, jeśli nie mamy haseł dostępu - mówił w PR24.
Audio
  • Co się dzieje z naszą cyfrową tożsamością po śmierci? Dr Maciej Kawecki ("Gorący temat")
Co się dzieje z naszą cyfrową tożsamością po śmierci?
Co się dzieje z naszą cyfrową tożsamością po śmierci?Foto: Facebook

czabanski pozew pap 1200.jpg
"Zahamować cenzurę". K. Czabański o blokowaniu postów na Facebooku

Co się dzieje z naszą tożsamością po śmierci? Czy zastanawialiście się w jaki sposób działają popularne media społecznościowe w przypadku śmierci użytkownika? Na pytanie próbował odpowiedzieć dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej szkoły Bankowej. - Facebook to największe na świecie muzeum kulturowe. To archiwum kilkunastu, a pewnie w przyszłości kilkudziesięciu lat naszego funkcjonowania - mówił.

- Media społecznościowe dają nam możliwość zrobienia czegoś ze swoim kontem po śmierci. Można je zamknąć lub składać na nim kondolencje. Do wnętrza konta dostęp miałaby tylko osoba z loginem i hasłem - tłumaczył.

1200_Facebook_shutterstock.jpg
Szerzyły dezinformację w Afryce. Facebook zlikwidował 35 fałszywych kont powiązanych z Rosją

Każdy powinien sporządzić testament?

Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że konto cyfrowe to także dysk naszego komputera, nasza skrzynka mailowa i środki pieniężne zgromadzone na kontach bankowych. - Nasze hasła do najważniejszych zasobów możemy zamieścić w naszym testamencie. Nie musimy wcale mówić komuś gdzie jest schowany testament, ale możemy powierzyć go Notarialnemu Rejestrowi Testamentów - powiedział.

- Testament nie musi być spisany ręcznie, ale musi być podpisany ręcznie. W przypadku spisania go maszynowo, potrzebny jest do tego świadek - tłumaczył.

Dr Maciej Kawecki zwracał uwagę na to, że fizyczny testament znajduje się u notariusza, ale informacja o nim znajduje się w Notarialnym Rejestrze Testamentów. - Musimy pamiętać, że każdy może mieć interes prawny w poszukiwaniu testamentów, nawet nasza sąsiadka - mówił.

- Myślę, że Internet nie skończy się, ale będzie się rozwijał. Nie ma innego projektu, który dałby nam więcej, a jednocześnie nikt nie przewidział tego, że jest środowiskiem, które będzie wymagało zabezpieczeń - dodał.

facebook-1903445_1280 (1).jpg
Kolejna kompromitacja Facebooka. Numery telefonów milionów użytkowników dostępne w sieci

♦ [WARTO WIEDZIEĆ] Facebook umożliwia dokonanie wyboru z trzech opcji:

  • Udostępnienie swojego konta w trybie "In memoriam" - opcja zostanie włączona domyślnie, jeśli nie dokonasz konfiguracji. Konto w trybie „In memoriam” będzie wyglądało jak obecne konto Facebook.Nie będziesz jednak sugerowany jako znajomy innym użytkownikom. Wszystkie inne funkcje będą działać bez zmian: zdjęcia, komentarze itp.
  • Skasowanie konta - po Twojej śmierci Facebook kasuje Twoje konto.
  • Wybór opiekuna konta - wybierasz bliską osobę jako opiekuna Twojego konta. To ona zdecyduje po śmierci, którą z powyższych opcji wybrać.

W celu wybrania jednej z powyższych opcji wystarczy przejść do ustawień konta.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Gorący temat"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Maciej Kawecki (dziekan Wyższej Szkoły Bankowej)

Data emisji: 31.10.19

Godzina emisji: 15:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Czabański pozywa Facebooka. "Działa jak seryjny zabójca wolnego słowa"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 17:39
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział na konferencji prasowej, że złożył pozew przeciwko Facebookowi. Jak podkreślił, podstawą pozwu jest możliwość łamania konstytucji przez portal. - Facebook pełni rolę głównego cenzora. Nikt się pod takimi decyzjami nie podpisuje - mówił Krzysztof Czabański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozmawiaj z premierem Mateuszem Morawieckim na Facebooku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 11:26
Każdy użytkownik Facebooka w piątek wieczorem może porozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. Pytania można zadawać już teraz - pod postem szefa rządu.
rozwiń zwiń