more_horiz

Budzanowska: uczestnicy Erasmusa mogą wrócić do kraju bez ponoszenia kosztów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 16:30
- Restrykcyjne ograniczenie mobilności jest jednym ze sposobów na ograniczenie rozpowszechniania się koronawirusa - wskazywała w Polskim Radiu 24 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska z Porozumienia. - Przygotowujemy rozporządzenie odnoszące się do działalności dydaktycznej - dodała.
Audio
  • Anna Budzanowska o wpływie epidemii koronawirusa i życie akademickie (Gorący Temat)
Anna Budzanowska
Anna BudzanowskaFoto: Robert Bartosewicz / PR24

gowin pap 1200.jpg
Jarosław Gowin: w związku z koronawirusem rozważamy czasowe zawieszenie zajęć

Warszawski Uniwersytet Medyczny odwołał wykłady dla studentów. Rektor uczelni w wydanym zarządzeniu odwołał także wszelkie imprezy organizowane przez WUM, wyjazdy służbowe doktorantów, pracowników i studentów oraz wstrzymał przyjazdy zagranicznych gości. Rozwiązania zostały wprowadzone, żeby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Podobne decyzje zapadły na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska apeluje, aby ograniczyć mobilność. - Są możliwości online. Ten semestr nie będzie typowym semestrem akademickim. Szczególnie starsza kadra akademicka jest w wysokiej grupie ryzyka - wskazywała na antenie Polskiego Radia 24.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Koronawirus w Polsce. Apel GIS dot. imprez masowych i przestrzegania zasad higieny

- Konferencja Rektorów Uczelni Wrocławskich i Opolskich podjęła decyzję, że od jutra działalność dydaktyczna będzie prowadzona zdalnie. Będą zawieszone wyjazdy i wymiany studenckie z innymi krajami - mówiła.

premier_1200.jpg
Premier: podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych

"Przygotowujemy rozporządzenie dot. działalności dydaktycznej"

Anna Budzanowska odniosła się także do międzynarodowych programów wymiany studenckiej. - Program Erasmus to program Unii Europejskiej. Jego jednostronne zawieszenie nie byłoby dobre dla samego programu - podkreślała.

- Jeżeli uczestnicy programu Erasmus będą chcieli wrócić do kraju, mogą to zrobić bez ponoszenia żadnych kosztów - poinformowała.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Minister rodziny: musimy chronić rynek pracy przed skutkami wirusa

Gość Polskiego Radia 24 apelowała także, aby nie ulegać histerii i panice. - Racjonalność jest najważniejszym elementem, na który musimy zwracać uwagę - tłumaczyła.

- Staramy się działać prewencyjnie, ale nie wywoływać paniki. Przygotowujemy rozporządzenie odnoszące się do działalności dydaktycznej - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Gorący temat"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Anna Budzanowska (wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego)
Data emisji: 10.03.2020
Godzina emisji: 15.09

kstar

Zobacz także

Zobacz także