more_horiz

Rzecznik MS: do końca marca odwołanych jest większość rozpraw w sądach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 16:05
- Odwołane są te wokandy, które nie są pilne - mówił w Polskim Radiu 24 rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości, Agnieszka Borowska.
Audio
  • A. Borowska o sądach w czasie koronawirusa ("Gorący temat")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: corgarashu / shutterstock

Gość PR24 powiedziała, że wprowadzono procedury i zalecenia dotyczące ochrony przed koronawirusem w ponad 370 sądach w całej Polsce. - Udało się wprowadzić zalecenia GIS, tak by zmniejszyć ryzyko związane z koronawirusem. Odwołaliśmy wokandy, które nie są pilne do 31 marca. Pozostały rozprawy, które się toczą, dotyczą tymczasowego aresztowania, osób psychicznie chorych i spraw rodzicielskich – mówiła.

"Cyniczna walka polityczna"

morawiecki 1200 pap.jpg
"Wprowadzone rozwiązania niekomfortowe, ale konieczne". Premier o koronawirusie

Podkreśliła, że są zarządzenia prezesów sądów co do ochrony przed koronawirusem. - Stoły są przecierane, wszyscy zachowują odpowiednią odległość między sobą – dodała. Odnosząc się do zarzutów Stowarzyszenia Iustitia o tym, że w sądach nie jest bezpiecznie i nie zachowuje się procedur związanych z ochroną przed koronawirusem, powiedziała że "stanowczo zaprzecza tym doniesieniom i jest to zachowanie cyniczne".

- Rozumiem walkę polityczną, ale wykażmy się odpowiedzialnością. To prezesi sądów wprowadzili odpowiednie procedury i być może chodzi tylko o pojedyncze przypadki. Iustitia być może przejmowała się losem sędziów, sprzed 2 tygodni. Procedury są dawno wdrożone – zauważyła rzecznika resortu sprawiedliwości.

"Osadzeni w izolacji"

Dodała, że jeśli chodzi o więziennictwo to w izolacji przebywa 41 osadzonych, u których nie stwierdzono zarażenia koronawirusem, ale przebywali za granicą w rejonach zagrożonych epidemią.  Z tych samych powodów kwarantannę domową przechodzi 17 funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * * *

Audycja: "Gorący temat"

Prowadzi: Piotr Wąż

Gość: Agnieszka Borowska (rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości)

Data emisji: 14.03.2020

Godzina emisji: 15.06


PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także