more_horiz

Sprawa sędziego Józefa I. Rafał Dudkiewicz: jest duży problem z przejrzystością wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 15:33
- Byłby to duży kłopot, kolejne uprawomocnienie PRL-u, który jest związany z ochroną interesów kastowych. III RP ma problem ze swoją najnowsza historią - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Rafał Dudkiewicz. Dziennikarz odniósł się w ten sposób do sytuacji sędziego I., którego immunitet może zostać niezawieszony. 
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie
Gmach Sądu Najwyższego w WarszawieFoto: shutterstock.com/kolbet

Przypomnijmy, prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej wystąpili z wnioskiem do Sądu Najwyższego o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Józefa I. za skazanie 21-letniego robotnika oskarżonego o kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL. 

Były sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Józef I. obecnie jest sędzią Sądu Najwyższego.

akta free ipn dokumenty free shutt 1200.jpg
IPN chce postawić zarzut zbrodni komunistycznej sędziemu SN. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

- To jest bardzo duży problem z uporządkowaniem spraw dotyczących przeszłości. Każdy wymaga od sędziego, przed którym czasami zdarza się dochodzić sprawiedliwości, nieskazitelnego wizerunku. Chce wiedzieć z kim staje oko w oko, kto będzie wydawał tzw. sprawiedliwy wyrok wobec jego osoby, spraw - podkreślił gość audycji.

Dziennikarz wskazał, że idealnie byłoby, gdyby sędziami były osoby poza jakimikolwiek podejrzeniami czy dwuznacznościami związanymi z minionym ustrojem, który nie chce do końca przeminąć. 

Jak się okazuje, jest wiele osób, które podzielają punkt widzenia Józefa I. - Właśnie oni mogą przesadzić o tym, że immunitet sędziego I. nie zostanie zawieszony - podkreślił Rafał Dudkiewicz.


Posłuchaj
11:12 _PR24_AAC 2020_12_06-15-06-29.mp3 Rafał Dudkiewicz o sprawie sędziego Józefa I. ("Gorący Temat")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Gorący Temat"

Prowadził: Tadeusz Płużański

GośćRafał Dudkiewicz, publicysta

Data emisji: 06.12.2020

Godz. emisji: 15.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także