75. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

W samo południe, 19 kwietnia we wszystkich stołecznych świątyniach zabiją dzwony. Warszawskie parafią uczczą w ten sposób 75. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O zbrojnym zrywie narodu żydowskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.

2018-04-16, 21:01

75. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim
Plac Muranowski, miejsce zaciętych walk w czasie powstania w getcie w kwietniu 1943. Foto: wikipedia / domena publiczna

Posłuchaj

16.04.18 dr Patryk Pleskot o 75. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim
+
Dodaj do playlisty

Choć Powstanie w Getcie Warszawskim było przygotowywane przez wiele miesięcy, niewielu miało wówczas nadzieję na wygraną. Jak zauważył jednak autor audycji Tadeusz Płużański, w całej podbitej przez Niemców Europie, Żydzi chcieli w ten sposób zawalczyć o godność.

Jak podkreślił dr Patryk Pleskot oprócz Żydowskiej Organizacji Bojowej, której ostatnim przywódcą był Marek Edelman, w powstaniu brał udział zapomniany przez lata Żydowski Związek Wojskowy. – Chociaż ŻOB miał w tym powstaniu wielkie zasługi, to ŻZW był organizacją, która zainicjowała zryw narodu żydowskiego – powiedział gość audycji i wyjaśnił, że ŻOB tworzyli działacze dawnej socjalistycznej partii Bunt, czyli lewicowej młodzieżówki, zapleczem intelektualnym ŻZW byli zaś polscy oficerowie żydowskiego pochodzenia i prawicowa młodzież.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

REKLAMA

Polskie Radio 24/km

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 16.04.18

Godzina emisji: 20.35

 

REKLAMA

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej