Łukasz Ciepliński. Ostatni faktyczny dowódca Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"

- To jeden z ostatnich, autentycznych przywódców Polski Podziemnej zarówno w wymiarze antyniemieckim i antykomunistycznym. Jako komendant IV Komendy Zrzeszenia "WiN" był bardzo zasłużonym dowódcą - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 

2018-11-26, 21:59

Łukasz Ciepliński. Ostatni faktyczny dowódca Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"
Łukasz Ciepliński ps. "Pług". Prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Foto: klubcieplinskiego.pl/archiwum prof. Gabriela Brzęka w zbiorach IPN Oddział w Rzeszowie

Posłuchaj

26.11.18 Łukasz Ciepliński. Autentyczny bohater Polski Podziemnej
+
Dodaj do playlisty

26 listopada przypada rocznica urodzin ostatniego faktycznego dowódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Łukasza Konrada Cieplińskiego ps. "Pług".

28 listopada 1947 roku Łukasz Ciepliński został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Po brutalnym śledztwie zginął od strzału w tył głowy 1 marca 1951 roku w katowni UB przy ul. Rakowieckiej.

Gość Polskiego Radia 24 mówił o wojskowej karierze Łukasza Cieplińskiego. - Po ukończeniu szkoły powszechnej i zdaniu matury wstąpił do korpusu kadetów w Rawiczu. Później uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowi Mazowieckiej, którą ukończył, jako podporucznik. W II RP był zawodowym żołnierzem i służył w 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy - mówił Patryk Pleskot.

- Za zasługi w wojnie obronnej 1939 roku dostał Order Virtuti Militari. Sam generał Tadeusz Kutrzeba zdjął z własnej piersi ten order i wręczył go swojemu podwładnemu. Łukasz Ciepliński był dowódcą kompanii przeciwpancernej i brał udział w bitwie nad Bzurą. Ze swoim oddziałem zniszczył 6 czołgów niemieckich oraz 2 inne pojazdy. Został też wtedy awansowany do stopnia porucznika - zaznaczył historyk z IPN.

REKLAMA

Dr hab. Patryk Pleskot mówił też o wojennych losach późniejszego komendanta IV Komendy Zrzeszenia "WiN". - W wyniku zdrady w styczniu 1940 roku został aresztowany i trafił do niemieckiego więzienia w Sanoku. W maju tego samego roku udał mu się uciec i przedostać na teren Rzeszowszczyzny, gdzie pozostał, działając w konspiracji, do 1945 roku. Początkowo działał Tajnej Organizacji Wojskowej "Związek Orła Białego"- wskazał gość PR24.

Gospodarzem programu był Tadusz Płużański

Polskie Radio 24/ras

-------------------------

REKLAMA

Data emisji: 26.11.18 

Godzina emisji: 20.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej