Historia na dziś: drogi polityczne Władysława Raczkiewicza i Tomasza Arciszewskiego
- Mamy do czynienia z równoległymi żywotami premiera i prezydenta w czasie II wojny światowej. Władysław Raczkiewicz zaczynał swoją drogę polityczną od środowisk endeckich. Tomasz Arciszewski szybko zaangażował się w lewicowe ruchy niepodległościowe - mówił na antenie PR24 dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
2019-02-04, 21:23
Posłuchaj
Patryk Pleskot przypomniał, że Władysław Raczkiewicz w II RP zrobił znaczą karierę polityczną. - Był posłem, senatorem oraz ministrem spraw wewnętrznych. Ciekawe jest to, że zachował ciągłość kariery pełniąc tę ostatnią funkcję zarówno przed przewrotem majowym jak i po jego zakończeniu. Politycznie był blisko związany z prezydentem Ignacym Mościckim i tzw. "grupą zamkową" - mówił gość PR24.
Historyk podkreślił, że Tomasz Arciszewski przeszedł szlak bojowy właściwe razem z Józefem Piłsudskim. - Związał się z PPS "Frakcją Rewolucyjną". Był społecznikiem. Uczestniczył m.in. w słynnej akcji pod Bezdanami w 1908 roku, kiedy członkowie Organizacji Bojowej PPS, dowodzeni przez Piłsudskiego, napadli na rosyjski pociąg pocztowy przewożący pieniądze z Królestwa Kongresowego do Petersburga - zwrócił uwagę Patryk Pleskot.
25 maja 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego dotyczące zmian nazw ulic w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Ulica Władysława Raczkiewicza (Wesoła) ponownie stała się ulicą Pierwszego Praskiego Pułku WP. 5 czerwca w miejsce ulicy Tomasza Arciszewskiego przywrócono jako patrona Oskara Langego.
Audycję "Historia na Dziś" prowadził Tadeusz Płużański.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ras
---------------------------
Data emisji: 4.02.2019
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA