X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historia na dziś. Wolne Miasto Gdańsk.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 22:00
Po pierwszej wojnie światowej zwycięskie mocarstwa zadecydowały, że Gdańsk będzie miał status wolnego miasta. Został odłączony od Niemiec, które przegrały konflikt zbrojny. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
Posterunek Straży Granicznej w Kolibkach (granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska)
Posterunek Straży Granicznej w Kolibkach (granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe / nac.gov.pl

- Wolność Gdańska była nie na rękę mniejszości niemieckiej zamieszkującej w tym mieście jak i Niemcom, którzy chcieli wcielenia tego terenu do Niemiec – najpierw do Republiki Weimarskiej, a potem do Rzeszy Niemieckiej. Ale było to też nie na rękę Polsce, która chciała mieć miasto w swoich granicach. Wolne miasto było pewnym kompromisem, ale takim, który nikogo nie zadowalał – powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot.

- W "oceanie" kontrolowanym przez Niemców – czy to demograficznie czy to administracyjnie - możemy mówić o wyspach polskości w Gdańsku. To zostało ustalone w konwencji paryskiej z listopada 1920 roku. Teoretycznie Polacy mieli prawo do reprezentowania wolnego miasta na zewnątrz, zawierania traktatów w jego imieniu. Ale w praktyce to raczej kulało. Ważne dla Polski z punktu widzenia gospodarczego było to, że Wolne Miasto Gdańsk miało być włączone do polskiego obszaru celnego – dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24

-----------------

Data emisji: 08.07.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: Gdańsk