Biografia Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz" - żołnierza, ułana, cichociemnego
W środę minie 75 lat od śmierci Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz", autora znacznej części planu akcji "Burza". Niezwykłą biografię żołnierza przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z IPN.
2019-08-19, 20:30
Posłuchaj
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, zainteresowanie Kotwicza sprawami wojskowymi wzięło się zarówno z jego osobowości, jak i zostało wyniesione z domu. - Kalenkiewicz był osobą bardzo zdolną, ale też pochodził z czynnej politycznie rodziny ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Kalenkiewicz, był posłem I kadencji - przypomniał dr Patryk Pleskot.
Nauka w modlińskim korpusie kadetów
- Kalenkiewicz jeszcze w czasie I wojny światowej rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum. W 1924 roku zdał maturę i rozpoczął naukę w Korpusie Kadetów w Modlinie - dodał gość Polskiego Radia 24.
W ocenie historyka, na karierze Kalenkiewicza zaważyła jego postawa z roku 1926. - W przewrocie majowym, Kalenkiewicz, wbrew rozkazowi przełożonych, stanął po stronie wojsk wiernych rządowi - przypomniał dr Patryk Pleskot. - Gdyby ten przewrót majowy poparł, to może jego kariera byłaby szybsza - dodał.
II wojna światowa w pułku ułanów
Walkę w II wojnie światowej Kalenkiewicz rozpoczął pod skrzydłami ppłk. Jerzego Dąbrowskiego. Trafił do 110. pułku ułanów. - 17 września 1939 r. przyszły rozkazy, by jego pułk przeszedł przez granicę litewską i się rozwiązał. To wywołało kontrowersje wśród dowódców pułku - mówił dr Patryk Pleskot.
REKLAMA
- Major Kalenkiewicz został następnie szefem sztabu u Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal", który stanął na czele żołnierzy, chcących kontynuować walkę o Polskę - przypomniał dr Pleskot.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
Maciej Kalenkiewicz ps. "Kotwicz" był polskim inżynierem, podpułkownikiem Wojska Polskiego, żołnierzem Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego (hubalczykiem), cichociemnym, oficerem Armii Krajowej, dowódcą partyzanckim w Okręgu Nowogródek AK.
REKLAMA
***
Audycja: "Historia na dziś"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Patryk Pleskot (Instytut Pamięci Narodowej)
REKLAMA
Data emisji: 19.08.19
Godzina emisji: 20.06
mbl
REKLAMA