X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Patryk Pleskot: Cichociemni byli elitą polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 20:39
- To byli świetnie przeszkoleni fachowcy, którzy w czasie obecności w kraju wykształcili kolejne kadry, podnosząc wydatnie jakość Armii Krajowej. Szeroki wachlarz działań, od kwestii technicznych po dywersję i działania frontowe, każe traktować bardzo poważnie ich pomoc – mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Plaskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje ppor. Michała Fijałkę (Kawę) Orderem Virtuti Militari. W pierwszym szeregu stoją od lewej po cywilnemu: ppor. Jan Woźniak (Kwaśny), por. Bolesław Kontrym (Żmudzin), por. Tadeusz Gaworski (Lawa), por. Hieronim Łagoda (Lak), za nim ppor. Władysław Kochański (
Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje ppor. Michała Fijałkę ("Kawę") Orderem Virtuti Militari. W pierwszym szeregu stoją od lewej po cywilnemu: ppor. Jan Woźniak ("Kwaśny"), por. Bolesław Kontrym ("Żmudzin"), por. Tadeusz Gaworski ("Lawa"), por. Hieronim Łagoda ("Lak"), za nim ppor. Władysław Kochański (

Cichociemni_663.jpg

Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"

Idea utrzymania łączności pomiędzy pozopstałymi w kraju a stacjonującym za granicą dowództwem  narodził się jeszcze we Francji. Kpt. Jan Górski "Chomik" i kpt. Maciej Kalenkiewicz "Bóbr" podjęli próbę organizacji powietrznej łączności z krajem. Ich starania przyniosły sukces 16 lipca 1940. Tego dnia premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powziął decyzję o powołaniu organizacji Special Operation Executive (SOE), w celu nawiązania współpracy z podziemnych ruchem oporu w całej Europie. Rozkaz Churchilla brzmiał: "nakazuję wam podpalić Europę".

Dr Patryk Pleskot przypomniał, że łącznie do służby zgłosiło się w sumie do 2413 kandydatów, w tym kilkadziesiąt osób cywilnych. - Kurs spadochronowy ukończyły 703 osoby, zaś pełny kurs na komandosów przeszło 606 osób, do skoków na ziemie polskie skierowano 579, w ramach 82 lotów przerzucono 344 osoby, z czego 316 to Cichociemni – mówił gość audycji.

- To że tak szybko udało się stworzyć te świetne kadry pokazuje wielka determinację ale też potencjał, który tkwił w armii polskiej. Wielka Brytania przyczyniła się wydatnie do zaistnienia całej bazy logistycznej związanej z Cichociemnymi, ale ważny był też upór Polaków. Miejsce szkoleń, słynny "małpi gaj" było sfinansowe w większości przez samych żołnierzy - dodał historyk.

Pierwszy zrzut Cichociemnych odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941, ostatni w grudniu 1944 roku. Przez pierwsze dwa lata samoloty startowały z lotnisk pod Londynem. Wraz z postępującymi sukcesami wojsk alianckich trasy zmieniano. Samoloty startowały z Afryki Północnej i wreszcie z południowych Włoch.

Cichociemni nie stanowili zwartej jednostki, wszyscy razem nigdy się nie spotkali. Do Polski byli zrzucani pojedynczo, każdy ze swoją misją. Warunki konspiracji wykluczały jakikolwiek kontakt. Kto jest kim, dowiedzieli się dopiero po wojnie.

Wiecej w zapisie audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 20:06

Czytaj także

Hieronim Dekutowski ps. Zapora. Wyrok śmierci dla żołnierza niezłomnego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 05:55
7 marca 1949 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na mjr. Hieronimie Dekutowskim ps. Zapora. Był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficerem Armii Krajowej, członkiem Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", cichociemnym, kawalerem orderu Virtuti Militari.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zawacka: byłam jedyną cichociemną

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 06:00
Kiedy wylądowała w Polsce, oczekujący byli zszokowani, że spadochroniarzem jest kobieta. Elżbieta Zawacka zaskakiwała przez całe życie: odwagą, energią i niezwykłą pogodą ducha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz" - żołnierza, ułana, cichociemnego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 20:30
W środę minie 75 lat od śmierci Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz", autora znacznej części planu akcji "Burza". Niezwykłą biografię żołnierza przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej. Serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:49
W 80. rocznicę wybuchu największego konfliktu XX wieku Portal PolskieRadio24.pl oddaje im cześć prezentując serwis specjalny "Polacy na frontach II wojny światowej". 
rozwiń zwiń