more_horiz

Historia na Dziś: O polskich miejscach pamięci na świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 21:00
Władze Jersey City i społeczność polska zawarły porozumienie w sprawie przeniesienia Pomnika Katyńskiego. W audycji Historia na Dziś o znaczeniu monumentu mówił dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 14.05.18 Historia na Dziś: O polskich miejscach pamięci na świecie
Pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską New Jersey, USA.
Pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską New Jersey, USA.Foto: flickr/Wally Gobetz/CC-BY-SA

Jak powiedział w poniedziałek burmistrz Jersey City, Steven Fulop, pomnik zostanie przeniesione w miejsce odległe o 60 metrów od obecnej lokalizacji monumentu. Fulop zapewnił podczas konferencji prasowej w ratuszu, że władze miejskie Jersey City poniosą koszty renowacji placu, na który zostanie przeniesionym pomnik, aby zapewnić, że będzie on miał godne miejsce.

Patryk Pleskot podkreślił w Polskim Radiu 24, że Pomnik Katyński w Jersey City jest ważnym miejscem pamięci. – To właściwie pierwszy, na otwartej przestrzeni, pomnik, który upamiętnia Zbrodnię Katyńską. Jest to upamiętnienie w dość monumentalnej formie, to duży pomnik – mówił historyk. – To symbol walki o pamięć, toczonej również na emigracji przez Polonię amerykańską – dodawał.

Społeczność polska otrzyma na 99 lat dzierżawę terenu, na którym stanie Pomnik Katyński w Jersey City.

W audycji przybliżono także osobę autora Pomnika Katyńskiego. Jest nim Andrzej Pityński, rzeźbiarz, syn Żołnierzy Wyklętych, emigrant polityczny w latach 70. Do jego najsłynniejszych dzieł należą trzy amerykańskie pomniki: Pomnik Partyzantów - polskich Żołnierzy Wyklętych w Bostonie, Pomnik Mściciela, a także najnowszy - Narodowy Pomnik Katyński w Baltimore.

Więcej – także o innych obiektach poza Polską, które upamiętniają ważne postaci i wydarzenia z naszej historii – w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP/zz

__________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 14.05.18

Godzina emisji: 20.35


Zobacz także

Zobacz także