more_horiz

Dr Patryk Pleskot: Czerwiec'76 to kryzys sprokurowany przez władzę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:40
- W czerwcu 1976 roku kryzys był nieunikniony. W gospodarce niedoboru co jakiś czas musi następować podwyżka cen - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot, historyk IPN.
Audio
  • 01.07.19 "Historia na dziś". Wydarzenia Czerwca'76
Bezpośrednią przyczyną powstania KOR była brutalna pacyfikacja protestów w Radomiu, Ursusie i Płocku w czerwcu 1976 roku
Bezpośrednią przyczyną powstania KOR była brutalna pacyfikacja protestów w Radomiu, Ursusie i Płocku w czerwcu 1976 rokuFoto: Instytut Pamięci Narodowej

24 czerwca 1976 premier Piotr Jaroszewicz w wieczornym wydaniu dziennika telewizyjnego ogłosił wprowadzenie podwyżek cen żywności. Były one na tyle wysokie, że następnego dnia doszło do strajków i demonstracji, przede wszystkim w Ursusie, Płocku i Radomiu. W tym ostatnim mieście manifestacje przybrały największy zasięg, a robotnicy starli się z milicją i spalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Odpowiedź władz była niezwykle brutalna. Bezprecedensowe represje, osławione "ścieżki zdrowia" i pokazowe procesy sądowe.

Czytaj więcej
prev66_663x364.jpg
Protesty zaczęły się w Radomiu

Wydarzenia czerwca 1976 roku to pierwsze objawy narastającego kryzysu gospodarczego, który wstrząsnął autorytetem ekipy Edwarda Gierka. Protesty doprowadziły też do powstania Komitetu Obrony Robotników - pierwszej jawnej organizacji opozycyjnej.

Zabójcza polityka Gierka

- Gierek rozpoczynając politykę życia na kredyt i rozkręcenia konsumpcjonizmu liczył na to, że inwestycje zwrócą długi. Okazało się to jednak polityką zabójczą. Inwestowanie w przemysł ciężki w latach 70. było już przestarzałą taktyką, ponieważ Zachód w tym czasie przekształcał się w epokę postindustrialną - zauważył dr Patryk Pleskot. Historyk zaznaczył jednak, że "od połowy lat 70. ekipa Gierka zdała sobie sprawę, że zapędza się w kozi róg". - Uznano więc, że podwyżka cen jest niezbędna. Gierek uniknął jednak losu Gomułki i przygotował zwiększenie cen na lato, kiedy ludzie myśleli o wakacjach - dodał.

Czytaj więcej
16fc338d-6c5e-4718-9cbf-32410895cd9f.jpg
Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski

Gość PR24 podkreślił również, że władza spodziewała się ostrej reakcji ludu, dlatego postawiła w stan gotowości cały aparat represji. - Gierek zostawał jednak w cieniu i rzucił na pożarcie premiera Piotra Jaroszewicza - komentował dr Patryk Pleskot.

W serwisie czerwiec76.polskieradio.pl o brutalnie spacyfikowanych protestach w Radomiu i Ursusie opowiadają świadkowie wydarzeń i historycy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Tadeusz Płużański. 

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 01.07.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz także

Zobacz także