more_horiz

Najmniej znane, a zwycięskie. Powstanie sejneńskie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 20:30
- Postanowiono wywalczyć należne nam ziemie własnymi rękami - opowiadał w PR24 dr Patryk Pleskot. - W nocy z 22 na 23 sierpnia, dysponując ok. tysiącem ludzi, wywołano powstanie - dodał.
Audio
Józef Piłsudski witany w Sejnach
Józef Piłsudski witany w SejnachFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

ulaniiii-nac-1200.jpg
Poprzedni odcinek: biografia Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz"

Najmniej znane powstanie w historii Polski. Obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania wielkopolskiego 1918-1919 i II powstania śląskiego jedno ze zwycięskich powstań w dziejach naszego kraju. Trwało od 23 do 28 sierpnia 1919 roku. Powstanie polskie wymierzone w Litwinów, którzy chcieli nam odebrać zajęte przez nas tereny.

"Powstanie sejneńskie przekreśliło plany stworzenie federacji przez Piłsudskiego"

Dr Patryk Pleskot opowiadał na antenie o tym jak doszło do powstania oraz o samym jego przebiegu. - Na początku udało nam się zdobyć te tereny, chociaż Litwinom na chwilę udało się je odbić - wskazywał.

- Kilka dni później Sejny i okolice wróciły do rąk polskich - dodał gość PR24.

Unia Lubelska_663_364.jpg
Unia lubelska – początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Bardzo ważna wydaje się rola ówczesnego litewskiego premiera, który namawiał Litwinów do wystąpienia przeciwko Polakom. Polacy mieli swoje plany wobec Litwy i premiera - chcieli go obalić. Częściowo nawet się to udało. - Pamiętajmy, że Piłsudski miał w jakiś sposób koncepcją federalistyczną z udziałem Litwy, Ukrainy czy Białorusi - wyjasniał dr Patryk Pleskot

- Powstanie sejneńskie utrudniło relizację tych zapędów. Pole manewru stało się bardzo ograniczone, a właściwie go nie było - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Historia na dziś"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gośćdr Patryk Pleskot (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 26.08.19

Godzina emisji: 20.06

Zobacz także

Zobacz także