more_horiz

Dr Patryk Pleskot: komunistyczne władze robiły wszystko, by tę śmierć wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 20:39
- Stefan Martyka stał się obiektem propagandy. Wokół jego śmierci zbudowano całą narrację o mordercach wysługujących się imperializmowi amerykańskiemu, którzy mieli dokonać tej zbrodni - Dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 09.09.19 dr Patryk Pleskot: okoliczności śmierci Stefana Martyki budzą pewne wątpliwości
Stefan Martyka w  jednej ze scen sztuki Lekarz bezdomny Antoniego Słonimskiego wystawionej w Miejskim Teatrze Kameralnym
Stefan Martyka w jednej ze scen sztuki "Lekarz bezdomny" Antoniego Słonimskiego wystawionej w Miejskim Teatrze KameralnymFoto: NAC

9 września 1951 z rąk żołnierzy antykomunistycznego podziemia zginął Stefan Martyka. Prowadził w Polskim Radiu propagandową audycję "Fala 49".

Prawdopodobnie ta działalność ściągnęła na niego wyrok żołnierzy antykomunistycznego podziemia z organizacji "Kraj" - W tych latach jedyną większą organizację konspiracyjną była V komenda WIN, czyli całkowicie sztuczny twór. Rodzi to podejrzenia, czy nie było podobnie z organizacją "Kraj", która stała za zabójstwem Stefana Martyki – mówił dr Patryk Pleskot.

Audycja "Fala 49" to mroczny symbol stalinizmu. Program prowadzili Stefan Martyka, którego Marek Hłasko nazwał "trzeciorzędnym aktorzyną". Po zapowiedzi: "Tu Fala 49, tu Fala 49", która przerywała audycje muzyczne, na antenie ukazywały się polityczne paszkwile.

Stefan Martyka, aktor z wykształcenia, z pełnym zaangażowaniem wygłaszał felietony, w których ostrzegał słuchaczy przed zachodnim imperializmem i usprawiedliwiał pokazowe procesy żołnierzy Armii Krajowej i zbrodnie bezpieki.

Z pogrzebu felietonisty władze komunistyczne uczyniły wielki wiec propagandowy. Uroczystości odbywały się w Teatrze Narodowym i na Placu Teatralnym, pochówek miał miejsce na Cmentarzu Powązkowskim.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 09.09.2019

Godzina emisji: 20:06

Zobacz także

Zobacz także