X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Komitet Samoobrony Społecznej "KOR" we wspomnieniach Zofii Romaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 22:03
Zofia Romaszewska wraz z mężem Zbigniewem Romaszewskim współtworzyła Biuro Interwencji Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR" i Radio "Solidarność". Jak sama wspominała, pracowała dla "Solidarności", chociaż nigdy do niej formalnie nie należała. Opozycjonistka czasów PRL była gościem audycji Pamiętaj – to Solidarność.
Audio
  • 14.04.2017 Zofia Romaszewska: „Okazało się, że Polska Ludowa zachowuje się wobec ludności dość paskudnie”.
Zofia Romaszewska
Zofia RomaszewskaFoto: Bartosz KRUPA/EASTNEWS

Biuro Interwencji zajmowało się regulowaniem konfliktów, które wybuchały między pracodawcami a pracownikami na Mazowszu. - Pracodawcy bardzo często zachowywali się nieelegancko, wtedy był mobilizowany związek. Ponadto jeszcze zajmowaliśmy się tym, by podziemne gazetki, mogły być wydawane legalnie. Z tego powodu wynikały konflikty, ponieważ nie chcieliśmy tych gazet oddawać cenzurze – wspominała Zofia Romaszewska.

Działalność Biura Interwencji była początkowo związana z Komitetem Obrony Robotników, a dopiero później z "Solidarnością". – Ówczesne Biuro Interwencji było w zasadzie jedną kanapą i telefonem, pod którym można było zgłosić nadużycia. W 1976 roku, po awanturach w Ursusie i Radomiu, wyciągaliśmyh robotników z więzień. Okazało się, że Polska Ludowa zachowuje się wobec ludności dość paskudnie. Zajmowaliśmy się też brutalnością milicji, która biła ludzi, bo nie chcieli zeznawać lub po prostu z chęci zemsty – mówiła Zofia Romaszewska.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/kk

 _____________________

Data emisji: 14.04.2017

Godzina emisji: 21.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie „Solidarności” a zmowa milczenia władz wokół Katynia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 11:57
Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajki na Wybrzeżu – Sierpień ‘80

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 21:44
Sierpień 1980 roku był jednym z kilku miesięcy, które odegrały dużą rolę w czasach PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków robotniczych na Wybrzeżu, które zakończyło zawarcie czterech porozumień. Wydarzenia tamtego okresu wspominał w audycji "Pamiętaj – to Solidarność" dr Grzegorz Majchrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Solidarności: Prowokacja bydgoska

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:00
Pobicie działaczy NSZZ Solidarność podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy przeszło do historii jako tzw. prowokacja bydgoska O jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń, do których doszło w czasie tzw. karnawału Solidarności, czyli w okresie między sierpniem 1980 a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 roku mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Osiński, historyk, delegatura IPN w Bydgoszczy, współautor monografii "Kryzys bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia "Tygodnika Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 19:30
Pierwszy numer "Tygodnika Solidarność" ukazał się 3 kwietnia 1981 w nakładzie 500 tys. egzemplarzy. W początkowym okresie działalności ukazało się 37 numerów oraz wkładka do niewydanego już bożonarodzeniowego numeru 38–39. O historii "Tygodnika" mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność dziennikarz Krzysztof Gottesman, były pracownik pisma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od porozumień sierpniowych do NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 21:55
Jak wyglądała historia Solidarności od podpisania porozumień sierpniowych do stworzenia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Solidarność"? O tym w audycji "Pamiętaj – to Solidarność" mówił dr Tomasz Kozłowski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podziemne Radio „Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 22:00
Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
rozwiń zwiń